Infostart.hu
eur:
354.38
usd:
311.88
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Kézi digitális hőmérővel ellenőrzik az iskolába érkező diákok testhőmérsékletét a Kecskeméti Katona József Gimnázium bejáratában 2020. szeptember 30-án. A koronavírus-járvány második hulláma miatt október 1-jétől valamennyi köznevelési intézményben a belépéskor megmérik a diákok és a dolgozók testhőmérsékletét, hogy kiszűrjék a betegeket és ezzel csökkentsék a fertőzés kockázatát.
Nyitókép: MTI/Ujvári Sándor

Mégsem kapnak százszázalékos táppénzt a karanténba küldött tanárok

Országszerte több tízezer forinttal kevesebb fizetést kaptak azok a pedagógusok, akik hatósági házi karanténban voltak – értesült az InfoRádió. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete megerősítette, az érdekképviselet országos választmányának tagja elmondta: Kásler Miklós miniszter nyilatkozata alapján arra számítottak, hogy a hazaküldött tanárok 100 százalékos táppénzt kapnak, de kiderült, hogy csak 60 százalékosat, mert nem bizonyították, hogy az iskolában fertőződtek meg vagy lettek úgynevezett szoros kontaktok.

Országosan elenyésző lehet azoknak a pedagógusoknak a száma, akiknek nem 60, hanem 100 százalékos táppénzt állapítanak meg, ha valamilyen okból karanténba kényszerülnek. A szerencséseknek az intézményvezető otthoni munkavégzést rendel el, így a teljes illetményüket kaphatják – mondta az InfoRádióban Nagy Erzsébet.

A PDSZ szerint ugyanakkor nem szabadna annyiban hagyni a dolgot, ugyanis

utólag is meg lehet állapítani, hogy foglalkozási megbetegedésről van szó,

a gyanút az intézményvezetőnek kell jeleznie a munkaügyi központnak. Az érdekképviselet országos választmányának tagja hozzátette, a dolog rákfenéje, hogy a vizsgálat során bizonyítania kell az érintettnek, hogy a munkahelyén fertőződött meg, de siker esetén utólagosan is jár a 100 százalékos táppénz. A szakszervezet viszont éppen ennek rendkívüli nehézsége miatt tartja „parasztvakításnak” az Emmi vezetőjének, Kásler Miklósnak a bejelentését.

Elvileg ha úgynevezett szoros kontaktként kerülnek hatósági házi karanténba, mert az osztályukban egy tanítvány Covid-pozitív lett, esetleg ők maguk is, akkor százszázalékos táppénzt kapnak, csak épp nem ennek megfelelően történik az eljárás. A PDSZ azért kéri minden érintett tanártól, állítsák azt, hogy foglalkozási megbetegedésről van szó esetükben, mert egyébként, ha lennének kisebb légúti problémáik, még simán bejárnának dolgozni, most viszont más a helyzet:

súlyos keresetkiesést jelent számukra a járványhelyzet.

Az érdekképviselet országos választmányának tagja arra is kitért, hogy „elfogtak” egy járványügyi osztályvezetői levelet, amelyet a Ne dolgozz ingyen! nevű internetes oldalukon közzé is tettek, amiben

alacsony kockázatúnak minősítik a pedagógusi foglalkozásban dolgozókat,

annak ellenére, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott protokoll alapján sem minősülnének annak. Hiszen, mint emlékeztetett, jellemzően 15 percnél több időt töltenek a gyermekekkel, rendszerint egy adott helyiségben, tanteremben, ahol most már a hideg idő beálltával a szellőztetés sem könnyen megoldható. Ehhez párosul, hogy nehezen betarthatók a biztonsági távolságok, ráadásul sok iskolában a maszkviselés sem kötelező a tanórán, amit a PDSZ egyébként szorgalmazna.

Bár egyértelműnek tűnhet, hogy amennyiben egy tanár csak szoros kontaktnak minősül egy megbetegedett diák miatt, akkor foglalkozási megbetegedésről van szó, a PDSZ jogsegélyszolgálatának a tapasztalatai szerint ma Magyarországon ezt nagyon nehézkesen állapítják meg, mondván, hogy a pedagógus bárhol megfertőződhetett – panaszolta Nagy Erzsébet, „követelve” a kormánytól, főként Kásler Miklós bejelentése nyomán, hogy legyen ennek egy automatikus menetrendje, és ne a 7-es, hanem

a foglalkozási megbetegedés kódjával jelentsék le azokat az oktatásban dolgozókat, akik hatósági házi karanténba kerülnek.

(A bérszámfejtés, illetve a társadalombiztosítás az említett kódok alapján kezeli a kérdéseket, a 7-es a 60 százalékos táppénzt takarja – szerk. megj.)

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának közleményben reagált. A tárca azt írja, hogy „amennyiben a pedagógus a megbetegedését megelőző időben a feladatait ellátta, tehát vélelmezhető, hogy munkavégzés közben kapta el a fertőzést, akkor esete foglalkozási megbetegedésnek minősül, számára 100 százalékos táppénz jár. A munkáltató ebben az esetben jogosult arra, hogy a teljes táppénz biztosításához szükséges lépéseket megtegye az illetékes munkavédelmi hatóság felé. Annak a pedagógusnak, aki hatósági karanténban van, de tünetmentes, ha lehetősége van otthonról munkát végezni és vállalja is azt, otthoni munkavégzést rendelhet el a munkáltató. Ebben az esetben természetesen nem kell táppénzre mennie, hiszen munkát végez, így a teljes fizetését megkapja.”

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×