A tudomány szempontjából a kullancsszezon fogalma érvényét veszítette, ugyanis az elmúlt évtizedekben rendre elmaradtak a kemény telek, a tartós talaj menti fagyok Magyarországon, ennélfogva egész évben vadásznak az emberre és négylábú szeretteinkre a kullancsok – mondta az InfoRádiónak Kapiller Zoltán, a Kullancsszövetség elnöke.
Fontos tudni, hogy a vérszívóknak van egy tavasz-nyári rajzásuk, amely márciustól augusztus elejéig terjed, majd két-három hétre, a nagy kánikula elől eltűnnek. Ezt követően, bár kisebb mértékben, de ismét tömegesen lepik el a természetet egészen novemberig.
Most már télen-nyáron, tavasszal-ősszel egyaránt kell a kullancsok támadására számítanunk
– hangsúlyozta Kapiller Zoltán.
A magyarországi kullancsfauna nagyon szerteágazó, ma már több mint 40 faj népesíti be az országot, azonban ezen „társaság” csak mintegy
negyede veszélyes az emberekre és a társállatokra,
az egyéb kullancsfajok, a populáció háromnegyede kizárólag bizonyos erdei állatokon élősködnek – ismertette a szakember, hozzátéve, hogy előbbiek csoportja nagyságrendileg tucat fertőző betegséggel veszélyeztetik a lakosságot.
Azon pedig már rég „túl vagyunk” Magyarországon, hogy a kullancsenkefalitisz vírus és a Lyme-kór jelenti a kizárólagos problémát, miután számos más betegséget – például Q-láz, errichiózis – össze lehet szedni általuk. És ez az oka annak, hogy télen-nyáron, a városok közparkjaiban és kint a szabad természetben is védekezni kell a kullancs ellen – hívta fel a figyelmet az elnök.
Védekezés
Kerülni kell a vadak által gyakran látogatott erdőrészeket, a susnyás-bozótos területeket, illetőleg a kertekben, parkokban is ki kell az ilyen részeket irtani, hogy ne biztosítsanak olyan erdei, mezei állatoknak búvóhelyeket, amelyeken a kullancsok szaporodni képesek, így csökkentve a vérszívók létszámát. Ahogyan a parkok és kertek gyakori gyepnyírása is ezt célozza, hogy minél kevesebb búvóhelye legyen a kullancsoknak, ugyanis a napfény diszkomfortot jelent a számukra