eur:
394.08
usd:
368.38
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
Nyitókép: Pixabay

Jöhet az űrerőmű: így látnák el energiával a földi fogyasztókat

Kína 2025 és 2050 között építené ki első naperőművét a világűrben. Fehér Anna Magda arról is kérdezte Zsombok Gábort, a Galileo Webcast szakkommentátorát, hogy hogyan hoznák le az energiát a Földre és mennyire lenne hatékony egy ilyen szerkezet.

A legtöbb terv geoszinkron pályára elhelyezett napelemekkel számol, így ezek naponta 72 percre vannak árnyékban, a nap többi részében az energiatermelés folyamatos – tájékoztatott Zsombok Gábor, hozzátéve: a földinél 44 százalékkal több napsugárzás éri a világűrbe helyezett berendezés.

A megtermelt energiát lézeres vagy mikrohullámú sugárzással juttatnák el a földi vevőegységhez

– mondta a szakkommentátor. Ahhoz, hogy ez hatékonyan és biztonságosan működjön egy négyzetkilométeres négyzetalapú területen egyenletesen elhelyezett antennákra van szükség. Az energiaátvitelből veszteség is származik, így a rendszer hatékonysága nagyjából megfelel majd a földi napelemekéhez, azzal a különbséggel, hogy a világűrben elhelyezett eszköz szinte egész nap rendelkezésre áll.

A szakértő elmondása szerint 2025 és 2050 között fokozatosan növelné az erőmű méretét, így fokozatosan tesztelve működését és környezeti hatásait. Zsombok Gábor kiemelte: Kína jelenleg – a legszennyezőbb módon – szénerőművekkel termeli meg a felhasznált elektromosenergiájan legnagyobb részét. „A városok fulldokolnak a szmogban” – fogalmazott, hozzátéve: éppen ezért egy drágább naperőmű telepítése sem drága annyira, mint a környezeti károk felszámolása.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×