A Blikk.hu azt írja, egy nemrég elfogadott jogszabály értelmében 2018. júliusától bevezetett kérdőívben többek között az alábbi kérdések szerepelnek:
- Ébredés után mennyi idő múlva szívja el az első cigarettáját?
- Alkalmaz-e valamilyen fogamzásgátló módszert?
- Egyetért-e az állítással, hogy „Sosem fognak úgy alakulni a dolgok, ahogy én akarom”?
Emellett érdeklődhetnek környezetünk minőségéről, jövőképünkről, szociális érzékenységünkről, családi helyzetünkről, káros szenvedélyeinkről és szexuális szokásainkról is. A javaslat egyébként már tavaly napirendre került, és bár sok kritika érte, nemrég mégis elfogadták.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szerint az ezekre a kérdésekre adott válaszok segítenek kiszámolni a valódi ellátási szükségletek költségeit.
„Az adatok alapján előbb gondolhatunk egy olyan betegségre, amely lehet, hogy az enyhébb tünetek miatt nem elsőként jutna az eszünkbe, de a karton szerint az a valószínűbb.
Így célzott vizsgálatra tudjuk küldeni a pácienst, és előbb fényt deríthetünk a betegségére”
– véli dr. Bense Tamás háziorvos.
Asbóth Márton, a TASZ Magánszféra projektjének vezetője azonban szakmailag és adatvédelmi szempontból aggályosnak tartja a kíváncsiskodó kérdéseket.
„Bár nem jogellenes, kérdés, hogy egy háziorvosnak miért kell ilyen adatokat gyűjtenie.
A beteg hozzájárulása kötelező az adatok megadásához, az érzékenyebb kérdésekre pedig külön fel kell hívni a figyelmet” – hangsúlyozta a projektvezető.