A Kúria precedens értékű ítéletet hozott a kaposvári szegregációs ügyben
– közölte Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány ügyvédje, hozzátéve, hogy ez 2008-ra vezethető vissza, az alapítvány ugyanis akkor perelte be először az önkormányzatot szegregáció miatt. Kegye Adél felidézte, hogy 2010-ben a Legfelsőbb Bíróság ugyan elmarasztaló ítéletet hozott, azonban arról nem rendelkezett, hogy mi legyen az iskola sorsa. 2013-ban az alapítvány újra perelt, akkor már egy, szakértő által készített deszegregációs terv végrehajtását kérték jogorvoslat címén.
„Most a Kúria egyetértett velünk, hogy
meg kell szüntetni az elkülönítést,
nem lehet több gyereket beiskolázni a szegregált iskolába, felmenő rendszerben meg fog szűnni.”
A Kúria a döntését elsősorban a szegregáció megszüntetésének nemzetközi kötelezettségével indokolta, ami összefüggésbe hozható azzal is, hogy az Európai Unió tavaly májusban kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az iskolai szegregáció miatt – vélekedett az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány ügyvédje.
„A roma gyerekek kétharmada tanul valamilyen elkülönített oktatásban. Több száz szegregált iskola létezik Magyarországon.”
A mostani döntéshez az áttörést a tavaly novemberi másodfokú ítélet hozta, ami megtiltotta a gyerekek további beiskolázását – hangsúlyozta Kegye Adél. Hozzátette, nagyon fontos, hogy a bíróság
arra is kötelezte az önkormányzatot, hogy egy deszegregációs programmal készítse fel a befogadóiskolákat
– tette hozzá az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány ügyvédje.
„A mai tárgyalás tétje az volt, hogy ezeket a deszegregációs folyamatokat le kell állítani vagy folytatni lehet.
Ez az első olyan magyar, sőt európai döntés, ami nemcsak deklarálja a szegregációt, hanem meg is mondja, hogy mit kell csinálni ilyen esetben.”
A mai döntés lavinát indíthat el, elképzelhető, hol más településen is ehhez, az egyetlen, valós megoldást hozó, jogi eszközhöz folyamodhatnak azok, akiknek elegük van az elkülönítésből – fogalmazott Kegye Adél.