eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Így kerülhetett növényvédőszer a tojásokba

Így kerülhetett növényvédőszer a tojásokba

Tetűirtó szerrel kerülhetett növényvédőszer a tojásokba - mondta az országos főállatorvos a hétvégén. Idehaza eddig 75 mintát vizsgáltak, és minden terméket zárolnak, amiben fipronilt találnak - jelezte Bognár Lajos.

Az országos főállatorvos arra kéri a baromfitartókat, hogy vonják ki a telepeiken termelt tojásokat a forgalomból azok, akik ismeretlen helyről származó állatgyógyászati készítményt vagy vegyszert használtak a tojótyúkok kezelésére, illetve vizsgálják meg, hogy milyen készítményt alkalmaztak használtak. Erről Bognár Lajos, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára beszélt vasárnap az M1-en.

„Azt, hogy Magyarországra hogyan került be a fipronil, még nem tudjuk biztosan.

Azok a gyártók, amelyek Hollandiában és Belgiumban érintettek voltak, Magyarországon nem forgalmaztak készítményeket, viszont Romániában is megtalálták ezt a vegyületet, onnan érkezhetett.”

Bognár Lajos jelezte, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal eddig 75 minta vizsgálatát fejezte be, ezek során derült ki, hogy két magyarországi tojástermelő telep is érintett.

„Az elsődleges felelősség az élelmiszer-vállalkozóé. Súlyos problémáról van szó, akár büntető feljelentést is eredményezhet a készítmény illegális használata. Előfordulhat, hogy van jóhiszemű áldozata is az ügynek, ahogy ez Hollandiában számos telepen bebizonyosodott, ezért javaslom, hogy a felelős vállalkozók saját hatáskörben tegyék meg a szükséges intézkedéseket.”

Az országos főállatorvos azt mondta, a fipronil nevű rovarirtószer valószínűleg nem a táplálékkal került be az állatok szervezetébe, illetve a tojásokba, hanem vélhetően hamisított tetűirtószer tartalmazhatja, amit a gazdaságok alkalmaznak az állomány kezelésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×