eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Ezért csúszkál a napéjegyenlőség dátuma

Ezért csúszkál a napéjegyenlőség dátuma

Ma van a napéjegyenlőség napja, amikor a Föld mindkét féltekéjén egyforma hosszú a nappal és az éjszaka - mondta az InfoRádióban Sárneczky Krisztián, az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa.

Az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa elmondta,

a Nap ilyenkor tizenkét órát van a horizont fölött és ugyanennyit alatta.

„Ezt a földi légkör kicsit befolyásolja, mert látszólag kicsit magasabban van a nap, mint gondolnánk, de elméletben ilyenkor pont a földi Egyenlítő fölött süt a nap. Az Egyenlítőn lévő tartományokban, az esőerdőkben ilyenkor délben pontosan a fejük fölött látják az emberek a napot.”

A csillagász hozzátette, ahogy haladunk előre, egyre inkább az északi féltekén élők látják magasabban a napot, a déli féltekén élők pedig egyre alacsonyabban, ott jön a tél.

„A Föld fokozatosan az északi felét fordítja a nap felé. Ma viszont a két félteke egyenlően kapja a megvilágítást a Naptól.”

A napéjegyenlőség március 20-án vagy 21-én van, az elcsúszás abból adódik, hogy a Föld 365 és egynegyed nap alatt kerüli meg a Napot. Ezt a szökőévekkel egyenlítjük ki – mondta el a csillagász. Az elcsúszás évente hat óra, mert

a Föld nem a naptár, hanem a fizika szerint kering

– tette hozzá Sárneczky Krisztián.

„A földpálya meghatározott pontjába mindig egy keringéssel később ér, minden évben hat órát elcsúszik, majd a szökőévvel visszaugorja, emiatt dátum szerint egy-egy napot eltolódhat a naptárunkban a nyári, téli napforduló és a napéjegyenlőség.”

Csillagászati szempontból ennek nincs jelentősége, ilyenkor nem történik semmi különös az égen, inkább meteorológiailag és a húsvét kijelölése miatt fontos – jelezte az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa.

„A húsvét a tavaszi napéjegyenlőséget követő telehold utáni első vasárnap.”

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×