eur:
410.1
usd:
389.56
bux:
79377.79
2024. november 21. csütörtök Olivér
Az orosz védelmi minisztérium által riportereknek szevezett túrán készített képen búzaföld a dél-ukrajnai Mariupol térségében 2022. július 13-án. Az orosz hadsereg május 20-án foglalta el teljesen Mariupolt.
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Ilnyickij

Újra indulhat a fekete-tengeri ukrán gabonaexport

Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ a jövő héten aláírhatja azt a megállapodást, amelynek célja, hogy Ukrajna újraindítsa a fekete-tengeri gabonaexportot. Erről török források számoltak be.

A gabonaszállítási alku részleteit Hulusi Akar török védelmi miniszter ismertette. Közölte, hogy az egyezmény magában foglalja a szállítmányoknak a kikötőkben történő közös ellenőrzését és a fekete-tengeri exportútvonalak biztosítását is. Törökország emellett Ukrajnával, Oroszországgal és az ENSZ-szel közösen egy gabonaexport-koordinációs központot hozna létre.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár egy kicsit óvatosabb volt és újságíróknak azt mondta, hogy "remélhetőleg a jövő héten végleges megállapodást tudunk kötni”. Hozzátette: a szöveg még nincs teljesen kész. Viszont

„kritikus előrelépésnek” nevezte, ami történt

– idézte szavait a Reuters.

Az ukrajnai háborút lezáró béketárgyalások kilátásaival kapcsolatban a világszervezet főtitkára azt mondta, hogy Moszkva és Kijev megmutatta: képesek egymással tárgyalni. Majd hozzátette: "még hosszú az út a békéig".

Az ukrajnai háború miatt a gabonafélék, az étolaj, az üzemanyag és a műtrágya árai az egekbe szöktek. Oroszország inváziója és tengeri blokádja megakasztotta az exportot, több tucat hajó vesztegel a kikötőkben és mintegy 20 millió tonna gabona rekedt az odesszai silókban.

Ukrajna és Oroszország a világ legnagyobb búza szállítói. Emellett Oroszország jelentős műtrágyaexportőr is, míg Ukrajna komoly kukorica- és napraforgóolaj-termelő.

Egy névtelenséget kérő magas rangú ENSZ-tisztviselő elmondta, hogy

az ukrán fekete-tengeri export újraindításáról folytatott tárgyalások legtöbb problémás pontját sikerült megoldani,

és az isztambuli megbeszéléseket "áttörésnek" nevezte.

A szerdai tárgyalások előtt diplomaták elmondták: a tervben szerepel, hogy ukrán hajók vezetik át a szállítóhajókat az elaknásított kikötői vizeken. Oroszország tűzszünetet tart fenn, amíg a szállítmányok áthaladnak és Törökország - az ENSZ támogatásával - ellenőrzi a hajókat, hogy oszlassa a fegyvercsempészettel kapcsolatos orosz félelmeket.

Ukrajna keddi közlése is reményt keltett a gabonaexporttal kapcsolatban. Kijev ugyanis bejelentette, hogy a fekete-tengeri kikötők orosz blokádja ellenére, a hajók megkezdték az áthaladást a Duna egyik fontos torkolatán.

Az ENSZ azon is dolgozik, hogy megpróbálja megkönnyíteni az orosz gabona- és műtrágyaexportot. Az Egyesült Államok azt mondta, hogy az orosz gabonára és műtrágyára nem vonatkoznak a szankciók. Washington egyúttal azt is felajánlotta: írásos biztosítékokat ad a hajózási társaságoknak és az importáló országoknak, ha azok hajókat küldenének a térségbe. Sok tulajdonos ugyanis fél a válságövezetbe engedni a hajóit. Ezért aztán a szállítási költségek is drasztikusan megugrottak.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Az ázsiai részvénypiacokon jellemzően esés volt ma, a tegnapi esés után ma is mérsékelt esés látszik az európai részvénypiacokon. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó vártnál jobb negyedéves számokat közölt, a kilátások viszont már inkább a növekedés lassulásáról szólnak, de az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×