Ki Banksy? Ez a nagy kérdés. Mert oly sokáig titkolta el személyazonosságát, nehogy perbe fogják, hogy végül a művésznevén lett világhírű. Büntethető, mert stencilezett képeit házfalakra, hidakra festi fel, tehát rongálja az építményeket. S végtére azért is, mert politikai üzenetű, a fensőbbség iránt tiszteletlen stencilei olykor becsületsértéssel érnek fel.
Negyvenhat éves, Bristol közelében született, karrierje a bristoli hippik és popzenészek köreiből indult el az 1990-es évek vége felé. Egy 2003-as interjú után, leírás alapján, legalább azt megtudhattuk, hogy a fiatalember akkor hogy nézett ki. Kócos volt, pólót hordott, ezüst láncot, ezüst fülbevalót, van ezüst foga is.
![Sydney, 2019. szeptember 12.
Banksy brit graffitiművész alkotásai a Banksy művészete című sydney-i kiállítás sajtónapján, 2019. szeptember 12-én. Steve Lazarides, a kiállítás kurátora a saját és más műgyűjtők magángyűjteményéből válogatta össze a falfestményeiről ismert rejtélyes alkotó műveit. A tárlat szeptember 13-án nyílik.
MTI/EPA-AAP/Steven Saphore](/images/site/articles/inline/2020/01/1579592059-ltmeTxgE3_md.jpg)
Tizennégy éves kora óta művész. Az iskolából kicsapták, s csínytevések miatt a dutyit is megjárta. 2000 körül költözött Londonba.
Az, hogy csak a művészneve ismert, növelte iránta az érdeklődést. Egy dj, aki ismeri, elkottyantotta, hogy Bansky keresztneve röviden Rob. Ez még kevés volt a felelősségre vonáshoz a rendőrellenes, rebellis grafikái miatt.
Egy korai nagyobb kompozíciója, a „Gorilla rózsaszín álarcban” című, ma több ezer fontsterlinget érne, de egy közösségi ház termének a falára festette, s mikor ez tíz évvel később mohamedán kulturális központ lett, lemeszelték.
![Berlin, 2017. június 20.
Banksy brit graffitiművész Di Faced Tenners (Di-arcú tízesek) című, a néhai Diana brit hercegnőt ábrázoló tízfontos bankjegy-utánzatokból álló alkotásának részlete a Banksy művészete című berlini kiállításon 2017. június 20-án. Steve Lazarides, a kiállítás kurátora a saját és más műgyűjtők magángyűjteményéből válogatta össze a falfestményeiről ismert rejtélyes alkotó műveit. A tárlat szeptember 15-ig látható.](/images/site/articles/inline/2020/01/1579592033-AwlRf6b3F_md.jpg)
2002-ben stencileinek Los Angelesben volt kiállítása, Egzistencializmus címmel, majd egy londoni raktárépületben mutatták be a műveit. A BBC meginterjúvolta. Akkor az volt a probléma, hogy műveit állatok hasára-hátára stencilezte, és az állatvédők hevesen tiltakoztak, tüntetést rendeztek, holott az állatoknak nem esett bajuk.
Egy későbbi Banksy-kiállításon szerepelt a kép, amelyen egy focihuligán, aki mást nem visel, csak egy angol lobogóból szabott alsógatyát, bezúzza egy kávézó üvegablakát. Azután sikerült újból meghökkentenie a világot – elvégre az mestersége címere: nyomtatott egy köteg tíz fontsterlinges bankjegyet, melyeken a királynő arcképének a helyére Diana hercegnőét rajzolta. Munkái akkor már több ezer dollárért keltek el.
Legtöbbet eddig azért a Banksy-képért adtak, ami a londoni parlament alsóházának tagjait ábrázolja, csimpánzokként. Majdnem tízmillió fontért talált gazdát.
![London, 2019. szeptember 27.
Banksy brit graffitiművész festménye a Sotheby's aukciós ház londoni kiállítótermében 2019. szeptember 27-én. Az alkotást a kortárs művészeti árverésen értékesítik október 3-án, a becsült leütési ára 1,5-2 millió font (566,7-755,6 millió forint) lesz.
MTI/EPA/Neil Hall](/images/site/articles/inline/2020/01/1579592045-lPY55WMgl_md.jpg)
Mégis, mi lehet Banksy családi neve? Újabb vizsgálódások szerint állítólag Robin Gunningham. De nem mindegy? A lényeg a tehetsége és a mondanivalója, még akkor is, ha ez utóbbi vitatható. Azt a nevet, hogy Banksy, egyébként is könnyebb megjegyezni.