eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2019. december 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Patrick Seeger

Lehet még egy csavar a brexithuzavonában

Hazai pályán tarthatja meg első tárgyalását az Európai Bizottság új elnökével a brit kormányfő. Három héttel a brexit előtt Boris Johnson arra próbálja majd rávenni a hozzá látogató Ursula von Leyent, hogy december végére zárják le a felek új kapcsolatáról szóló tárgyalásokat.

Boris Johnson az ősszel – még ügyvezető kormányfőként – megtette azt a sokat idézett megjegyzést, hogy inkább feküdne holtan egy árokban, minthogy elhalassza a brexithatáridőt. Aztán kénytelen volt mégis ezt kérni Brüsszeltől.

Brüsszeli és más kommentátorok most hasonlóra számítanak. Ugyan már brit törvényjavaslat is van arról, hogy január végén az ország kilépjen az unióból, de a következő lépcső a Brüsszellel kötendő átfogó szabadkereskedelmi egyezmény kimunkálása lesz a most következő átmeneti időszakban, amikor a gyakorlatban nem sok minden változik.

Johnson azt hangoztatja, hogy az év végére lezárhatják a tárgyalásokat, mások szerint ez nem reális és

hosszabbítást kell kérnie.

De a Downing Street azt üzeni, hogy ilyenről senki se álmodjon.

„Három év várakozás után a brit és EU-állampolgárok jogosan várják el, hogy időben lezáruljon a tárgyalás egy ambíciózus szabadkereskedelmi megállapodásról. Nem lesz hosszabbítás az átmeneti időszakban, az 2020 decemberében befejeződik” – közölte a brit miniszterelnöki hivatal.

A kormányfő szerdán arra készült, hogy kihasználja a hazai pálya előnyét, és ez személyesen is elmondja a Londonba látogató Ursula von Leyennek, az Európai Bizottság új elnökének. Von Leyen az év végén arról beszélt, hogy szerinte „ésszerű lenne az év közepén felmérni a haladást és ha kell, megállapodni a hosszabbításról és hogy nagyon aggódik a brit határidő miatt”. A határidő túl rövid, nemcsak a kereskedelemről, de oktatási, közlekedés és halászati kérdésekről is meg kell állapodni mások mellett.

A brit parlamentben most zajlik a háromnapos vita a brexittörvény szentesítéséről és a Westminsterhez hasonlóan

az Európai Parlamentnek is január 31-ig ratifikálnia kell a felek által kötött kilépési paktumot. Addig hivatalosan nem indulhatnak meg a jövőbeli viszonyról szóló tárgyalások, azaz a britek és az európaiak máris elvesztettek egy hónapot az évből.

És hogy milyen viszonyt akar Johnson? A brit kormány már jelezte, hogy szimpla szabadkereskedelmi alkut szeretnének látni, amelynek nem része, hogy a szigetországnak az EU-szabványokhoz és szabályozáshoz kéne igazodnia. Azaz, az EU-kanadai szerződéshez és nem a teljes piaci hozzáférést biztosító, EU-Norvégia megállapodáshoz hasonló alkut vár.

Brüsszeli illetékesekhez hasonlóan sok ellenzéki brit képviselő sem hiszi azt, hogy Johnson 11 hónap alatt le tudja zárni a tárgyalásokat és módosítani akarják a kilépési egyezményről szóló törvényt, hogy meg lehessen hosszabbítani az átmeneti időszakot.

Johnson kényelmes, 80 fős parlamenti többsége miatt azonban a javaslat szinte bizonyosan elbukik.

Közben

egy kiszivárgott határozati javaslat szerint az Európai Parlament mélységes aggodalmát fogalmazza meg a brit földön élő uniós polgárok kapcsán.

Brandon Lewis brit belbiztonsági államtitkár ugyanis deportálással fenyegette meg őket, ha 2021 nyaráig nem folyamodnak letelepedési státuszért.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×