eur:
404.23
usd:
352.5
bux:
97005.22
2025. június 23. hétfő Zoltán
Nyitókép: Pixabay.com

Nagy-Britannia felkészült a "kilövésre" pénzügyi értelemben is

Nagy-Britannia anyagilag készen áll majd az október végi kilépésre az Európai Unióból – még akkor is, ha szabályozatlan lesz a brexit. Erről beszélt a brit pénzügyminiszter, aki közölte: egy sor költségvetési lépéssel próbálják elkerülni a gazdasági sokkot.

Sajid Javid brit pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy a kabinet „a gazdaságpolitika teljes arzenálját beveti a szabályozatlan brexit esetében”. Javid erről a kormányzó brit konzervatívok éves konferenciáján beszélt, elmondva: a kormány az Angol Központi Bankkal együttműködve dolgozza ki a tervet.

A megjegyzés azokat a vélekedéseket erősíti, amelyek szerint Boris Johnson miniszterelnök a szabályozatlan brexitet tiltó törvény ellenére, bármilyen módon meg akarja valósítani, hogy a szigetország a hónap végén távozzon az EU-ból. Johnson törekvése megosztotta a parlamentet, a kormánypártot és a lakosságot is. Sok vállalkozás és polgár attól tart, hogy a no-deal (megállapodás nélküli) brexit okozta nehézségek miatt akadozni fog az élelmiszer-, gyógyszer és üzemanyag-ellátás.

„Felkértem a Pénzügyminisztériumot, hogy átfogó gazdasági válasszal készüljön a gazdaság megtámogatására, együttműködésben a Központi Bankkal...

Lesz, alku vagy sem, készen leszünk”

– mondta Javid.

Minisztériumi illetékesek szerint a pénzügyi tervnek meg kell jelenni a költségvetésben, de azt nem mondták el, hogy ez mikor történik meg és mit foglal majd magában.

Mindezt méltatlankodva fogadta a fő brit munkaadói szervezet, a CBI üzleti csoport.

„Olyan, mintha hiányozna egy oldal a beszédből. Nem tértek ki arra, hogyan válaszolnak a súlyos megrázkódtatásra, amely annak nyomán következhet be, hogy nem állapodtak meg az EU-val” - mondta Carolyn Fairbairn, a szervezet vezérigazgatója.

Mindeközben

a brit politikai elit parlamenti választásokra is készül, annak ellenére, hogy a menetrend szerint 2022-ben kéne tartani a következőt.

Boris Johnson Konzervatív Pártja azonban elveszítette korábbi egy fős többségét a parlamentben és a brexit miatti bénultság akadályozza a politikát – jegyzi meg tudósításában a Reuters hírügynökség.

Furcsamód azonban az ellenzéki pártok – egyelőre – nem akarnak választásokat, bár amúgy szívesen látnák a konzervatívok bukását. Így a parlamentben elutasították a miniszterelnök javaslatát a választásokról, és nem hajlandók bizalmatlansági indítványt sem benyújtani – ami szintén elvezetne a választások kiírásához –, mert

ki akarják záratni a miniszterlenökkel az alku nélküli brexit lehetőségét.

A Konzervatív Párt konferenciáján a pénzügyminiszter ezért úgy próbálta beállítani a helyzetet, hogy a kormány a brexit körüli parttalan viták helyett az egyszerű emberek mindennapi gondjaira akar válaszokat adni. Javid pénzügyminiszter közölte, hogy

megemelik a minimálbért és az úgynevezett Nemzeti Megélhetési Bért – ami az átlagfizetés kétharmadának megfelelő összeg.

A brit munkaadók erre azt mondták: mindezt gazdasági alapon kell végrehajtani és lehetőséget adni a vállalkozásoknak, hogy alkalmazkodjanak az intézkedéshez.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×