eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Spanyolok átmennek a spanyol oldalon lévő La Línea de la Concepciónból Gibraltárba dolgozni 2018. november 20-án. Spanyolország nem szavazza meg a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet jelenlegi formájában, mert az nem tisztázza Spanyolország és a brit gyarmat Gibraltár jövőbeli kapcsolatát.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/A.Carrasco Ragel

Fokozhatja a gibraltári konfliktust a brexit

Ismét feszültség van Gibraltár körül Spanyolország és Nagy-Britannia között. A felek eltérően ítélik meg azt a hétvégi incidenst, amelynek során egy spanyol hadihajó jelent meg a brit fennhatóságú parányi terület közelében és egyes állítások szerint távozásra akart kényszeríteni kereskedelmi hajókat.

A kardcsörtető brit bulvárlap, a Daily Express szerint „Felrobbant a gibraltári veszekedés”, mert Spanyolország szerint jogosan manőverezett hadihajója a sajátjának tekintett felségvizeken. A lap és a gibraltári kormány szerint azonban valójában behatolt a gibraltári vizekre és megpróbált távozásra bírni ott horgonyzó kerekedőhajókat. Ezt követően megjelent a brit haditengerészet, aminek nyomán a spanyol hadihajó távozott.

Annyi bizonyos, hogy a brexit közeledtével növekszik a feszültség a két NATO-szövetséges között a stratégiai fontosságú kikötő miatt,

amely az Afrika és Európa közti keskeny szorost ellenőrzi.

A spanyol kormány szerint a hadihajójuk által távozásra felszólított polgári hajók spanyol vizeken horgonyoztak és ezzel veszélyeztették a tengeri közlekedést. Madrid szerint eleget tettek a felszólításnak és továbbindultak.

Nem, ez nem így volt – állítja a gibraltári kormány, amely „gyerekesnek, Don Quijote-t idézőnek és a szabályokon alapuló nemzetközi rendet aláásó lépésnek” állította be a spanyolok akcióját.

„Nem fogják Gibraltár népét ijesztgetni sem most, sem március 29. után” – mondta Fabian Picardo, a miniállam első minisztere a brexit dátumára utalva. Gibraltár, amely határozottan az EU-ban való maradásra szavazott a 2016-os brit népszavazás idején épp az EU-tag Spanyolország által érzi magát fenyegetve – mivel Madridban még mindig úgy tartják, hogy a britek egy trükkel szerezték meg tőlük a kikötőt az 1700-as években.

A brit kormány közben egy újabb verziót fogalmazott meg:

„nem történt behatolás a gibraltári vizekre. Biztosak vagyunk a szuverenitásunkban. Bármely behatolás annak megsértése, de nem fenyegeti azt”

– fogalmazott a konfrontatív nyelvezetet kerülve a brit kormány szóvivője.

Gavin Williamson brit védelmi miniszter, akit sokan a brit kormányban is egy népszerű sorozat gyerekes és botcsinálta katonájához, Pike közlegényhez hasonlítanak, viszont korábban felvetette, vágjanak vissza a spanyoloknak. Például paintball festékpatronokkal lövöldözzenek a spanyol hadihajókra, ha túl közel jönnek, vagy a brit haditengerészet jelenjen meg a Gibraltárhoz hasonló, észak-afrikai spanyol enklávé, Ceuta vizeinél.

A brit EU-tagság éveiben is volt feszültség „a Sziklának” is nevezett terület miatt a két ország között, de a brexit közeledtével ezek a feszültségek fokozódhatnak.

Madrid például elérte, hogy megvétózhassa azt, hogy a britek szabályozott kilépése esetén a rendelkezések vonatkozhassanak-e Gibraltárra. Pedro Sanchez leköszönő és előrehozott választásokra készülő miniszterelnök azt is jelezte: Spanyolország nem adta fel reményét, hogy visszaszerezze a szuverenitást Gibraltár felett. Felvetette azt is: a két ország közösen irányítsa a félszigetet. Ezt azonban a gibraltári lakosság elveti, a britek pedig támogatják őket ebben.

Madrid kis győzelmének könyvelik el ugyanakkor, hogy az EU „a brit korona gyarmatának” minősítette a területet – ami felháborodást váltott ki Londonban – ahol úgy fogalmaztak: Gibraltár nem gyarmat, hanem az Egyesült Királyság családjának része, amely érett és modern alkotmányos viszonyt ápol vele”. A spanyolok szerint viszont az EU által elfogadott szöveg jogalapot teremt területi igényükre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×