eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Spanyolok átmennek a spanyol oldalon lévő La Línea de la Concepciónból Gibraltárba dolgozni 2018. november 20-án. Spanyolország nem szavazza meg a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet jelenlegi formájában, mert az nem tisztázza Spanyolország és a brit gyarmat Gibraltár jövőbeli kapcsolatát.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/A.Carrasco Ragel

Londonban kiverte a biztosítékot a brit vízummentesség feltételeiről szóló uniós javaslat

A dokumentum Gibraltárt a brit korona gyarmataként említi, így a szöveg szerint az nem része az Egyesült Királyságnak. Az Európai Unióról szóló szerződés szerint az uniós jog rendelkezései nem terjednek ki Nagy-Britannia tengerentúli területeire, így azokra sem, akik Nagy-Britannia Gibraltárral való kapcsolata alapján szereztek brit állampolgárságot.

Az Európai Unió Tanácsának munkáját segítő, a tagállamok unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottsága elfogadta tárgyalási pozícióját a brit állampolgárok vízummentes uniós belépésének feltételeiről Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (brexit) követően.

A domkumentum, amely Londonban felháborodást váltott ki leszögezi, hogy

Spanyolország és az Egyesült Királyság között vita van Gibraltár önállóságáról, amely ügyben megoldást kell találni az ENSZ Közgyűlésének vonatkozó határozatainak fényében.

Az uniós tagállamok nagyköveteinek pénteki megállapodása értelmében a brexit után az Egyesült Királyság azon állampolgárainak, akik rövid időtartamra érkeznek a schengeni térségbe, vízummentességet kell biztosítani. A brit állampolgárok ez alapján 90 napig tartózkodhatnak az unió területén bármely féléves időszakban.

A tájékoztatás szerint az uniós szabályok úgy rendelkeznek, hogy a vízummentesség a kölcsönösség elve alapján biztosítható. Az Egyesült Királyság kormánya korábban jelezte, hogy nem szándékozik vízumot kérni azoktól az uniós polgároktól, akik rövid távú tartózkodásra utaznak az Egyesült Királyságba.

Abban az esetben azonban, ha az Egyesült Királyság a jövőben mégis vízumkötelezettséget vezetne be legalább egy tagállam állampolgáraival szemben, szintén a kölcsönösségi mechanizmust kell alkalmazni, és a három uniós intézmény, valamint a tagállamok kötelezettséget vállalnak arra, hogy haladéktalanul lépéseket tesznek a mechanizmus alkalmazására.

A nagykövetek felkérték az Európai Unió Tanácsát, hogy kezdjen tárgyalásokat az Európai Parlamenttel az erre vonatkozó jogalkotási javaslatról - közölték.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×