eur:
411.38
usd:
392.9
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Drámai eredmények a legkisebbek kütyüzéséről és tévézéséről

Egy új kutatás szerint kétéves kor előtt egyáltalán nem is lenne szabad képernyő elé ültetni a gyerekeket, mert negatív hatással lehet a fejlődésükre.

A tévénézés eltérítheti a gyerekeket a fizikai tevékenységektől, és kevésbé vonzóvá teszi az önálló játékot. Egy friss kutatás szerint a túlzott képernyőnézés ezen túlmenően atipikus szenzoros információfeldolgozáshoz is vezethet - írja a Science Alert cikke alapján a 24.hu.

Mint írják, szenzoros zavarról akkor van szó, amikor bizonyos ingerek feldolgozása az agynak, annak teljesítménygyengülése miatt rosszabb, atipikus. Ennek legjellemzőbb tünetei a figyelem- és koncentrációs problémák, illetve a viselkedéssel és magatartással kapcsolatos gondok, sőt, akár mozgáskoordinációs hibák és megkésett beszédfejlődés is tapasztalható.

Az egyesült államokbeli National Children’s Study adatait használó tanulmány szerzői szerint azoknál a gyerekeknél, akik 2 éves koruk előtt több időt töltöttek tévézéssel, nagyobb valószínűséggel alakultak ki atipikus viselkedési jegyek 3 éves koruk előtt, és

egyre inkább úgy tűnik, hogy ennek valószínűsége annál nagyobb, minél több időt töltenek a gyerekek a képernyő előtt naponta.

A tanulmányban közzétett eredmények 1471 gyermek gondviselőinek válaszain alapszik. Eszerint az 1 évesek esetében az első év során bármely képernyő előtt eltöltött idő 105 százalékkal növelte a későbbi, általában 33 hónapos korban azonosított szenzoros feldolgozási problémák kialakulásának esélyét. 18 hónapos korban az arány 23 százalékosra, 2 éves kornál 20 százalékosra csökkent.

A lap hozzáteszi, a kutatók nem tudták egyértelműen megállapítani a direkt kapcsolatot a képernyő előtt töltött idő és az atipikus szenzoros feldolgozás között, ugyanakkor jelezték, hogy a képernyőfüggés számos egészségügyi problémát, többek között alvászavart, a beszéd megjelenésének késését, viselkedési problémákat és akár autizmus spektrumzavart (ASD) is okozhat.

Emiatt számos szakértő javasolja, hogy 2 éves kor előtt a gyermekek lehetőleg ne nézzenek tévét, 2 és 5 éves kor között pedig legfeljebb napi egy órát.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

Adóemelésre készülnek, azélsőséges lépésre szánta el magát a Ryanair

A Ryanair légitársaság azzal fenyegetőzik, hogy január 1-jétől leállítja tíz francia regionális repülőtér kiszolgálását, ha a 2025-ös költségvetésbe a kormány beleírja a légiközlekedési ágazat fokozottabb megadóztatását. A rendelkezést csütörtökre virradóra jóváhagyta a francia nemzetgyűlés, de a költségvetési tervezet végleges változatát még nem fogadták el.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×