eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Nyitókép: Pixabay.com

Kutató: ha nem változik a klímapolitika, jégmentessé válhat a Jeges-tenger

Néhány évtizeden belül teljesen jégmentes nyarak lehetnek az Északi-sarkvidéken, a klímaváltozás hatásai ugyanis itt a legerőteljesebbek – mondta az InfoRádióban Kovács Erik, az MCC Klímakutató Intézetének vezető kutatója.

Az Északi-sarkvidék az éghajlatváltozás epicentruma, ugyanis ott sokkal gyorsabban érezteti hatását a felmelegedés, mint a Föld más régióiban, továbbá az Arktisz gyakorlatilag egy hideg bázisa az északi féltekének. „Ha a jég, illetve a hótömeg teljesen eltűnik az Északi-sarkvidéken, az egyrészt megváltoztatja a teljes földi légkörzést, komoly hatást gyakorol az időjárásra az egész bolygón, másrészt nagyon jelentősen kihat a tengeráramlatokra is” – magyarázta Kovács Erik.

A globális melegedés hatására tehát az északi-sarki jég és a gleccserek kiterjedése, tömege folyamatosan csökken. Ezek a változások kihatnak a globális klímára, amely átalakítja Európa és a mi régiónk időjárását is.

A kutató hozzátette: ha számottevően olvadásnak indul az északi-sarki jég, a későbbiekben geopolitikai konfliktusok jelentkezhetnek, továbbá ez a folyamat fokozhatja a kereskedelmi útvonalak kialakítását is az északi féltekén. Több ország pedig éppen a közelmúltban jelezte, hogy a Jeges-tengert saját felségterületének tekinti, ami a szakértő szerint a jövőben akár komolyabb politikai konfliktusokat is gerjeszthet a nagyhatalmak között.

Az 1980-as évektől érzékelhető erőteljes felmelegedés miatt folyamatosan zsugorodik az Északi-sarkvidék jégtakarója.

„A klímapolitikák változása nélkül aligha lehet megállítani ezt a folyamatot”

– hívta fel a figyelmet a kutató, aki megjegyezte: a különféle klímaszimulációk kiértékelése után nem született eddig olyan forgatókönyv, amely alapján ki lehetne jelenteni, hogy ez a kedvezőtlen jelenség leállítható lenne valamikor.

Kovács Erik figyelmeztetett: ha maradnak a mostani klímapolitikák – főleg a négy nagy kibocsátó: Kína, az Egyesült Államok, Oroszország és India részéről – és nem csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását, akkor a globális hőmérséklet emelkedése elérheti a 3-4 Celsius-fokot. Az Északi-sarkvidék területén pedig akár 6-7 Celsius-fokos plusz is lehet az évszázad második felére.

„Ez azt eredményezheti, hogy kezdetben még csak tízből egy, 2070-től viszont már akár tízből nyolc évben is jégmentessé válhat nyaranta a Jeges-tenger”

– fejtegette.

Fotókiállítás nyílt

A drámai folyamatok miatt 2019-ben egy nagyszabású nemzetközi expedíció is indult az Északi-sarkvidékre, hogy felmérje a jelenlegi állapotokat. A kutatásban 20 ország több mint száz kutatója vett részt, köztük egy magyar fotográfus, Esther Horvath is, akinek képeiből most a Mathias Corvinus Collegiumban nyílt kiállítás.

A szemmel látható klímaváltozás című tárlatot november 11-ig, regisztrációt követően bárki ingyenesen megtekintheti. További részletek ezen a felületen olvashatók.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×