Cukorbetegeknek szóló végtagmentő kampány indult. "Magyarországon a cukorbetegség szövődményei miatt évi négyezer amputáció történik, aminek nemzetközi adatok szerint akár a fele megelőzhető lenne, ha a betegek ismernének néhány nagyon egyszerű végtagmentő tanácsot" – hangoztatta Kökény Zoltán.
Példaként említette a végtag-kisebesedés terjedését, a sebek elfertőződését, a kampány célja épp ezek megelőzése. Hogy mi lehet az oka, hogy a legtöbben már későn kapcsolnak, akkor, amikor már csak az amputáció van lehetőségként, arról azt mondta: "A cukorbetegség egyéb szövődményeivel a diabéteszesek jelentős része tisztában van. Tudják, hogy
veseelégtelenségük lehet, hogy a látásukkal gond lehet, akár el is veszíthetik, de valahogy a végtagvesztés nincs benne a köztudatban,
erre szeretnénk felhívni a figyelmet."
Azt azért lehet tudni, hogy egy cukorbeteg embernél az érzőidegek működése jelentősen megváltozik, ez is összefüggésben áll azzal, hogy a betegek már túl későn fordulnak orvoshoz.
"A cukorbetegséggel az a baj, hogy a beteg számára észrevétlenül teszi tönkre az érzőidegeket elsősorban a lábban, a beteg gyakorlatilag nem is veszi észre, hogy nem érzi a fájdalmat, a hőt, a nyomást. Egy egészséges ember, ha belemegy a kavics a cipőjébe, azonnal megérzi. A cukorbeteg nem, és nem is tudja, hogy elveszítette a fájdalomérzékelését, mert ez fokozatosan történik meg" – magyarázta az orvos.
A kampány – mint folytatta – arra irányul, hogy valamilyen érzéskiesés következtében más módon tudják észlelni a betegek a betegségüket, például cipőfelvétel esetén meg kell vizsgálni, hogy nincs-e benne kavics, illetve ha van, nyom-e, a cukorbeteg ugyanis "boldogan eljárkál egész nap a cipőjében kaviccsal".
A hőérzés is elvész a lábakon,
ez pedig radiátor, kályha mellett akár égési sérülésekhez is vezethet – tette hozzá Kökény Zoltán sebész.
"A lábat naponta meg kell vizsgálnia a cukorbetegnek; végtagvesztéshez ugyanis leggyakrabban az vezet, hogy a banális sebek elfertőződnek" – mutatott rá.