Infostart.hu
eur:
384.28
usd:
332.91
bux:
123996.41
2026. április 3. péntek Buda, Richárd

A földrengések jelentik a legnagyobb természeti kockázatot Svájcban

A földrengések jelentik a legnagyobb természeti kockázatot Svájcban - figyelmeztet a zürichi műszaki egyetemen (ETH Zürich) működő Svájci Szeizmológiai Szolgálat (SED), amely szerint az országban rendszeresek a mérsékelt földrengések, ugyanakkor "bárhol és bármikor bekövetkezhet egy erős, akár katasztrofális következményekkel járó rengés is".

A tízévnyi munka eredményeként elkészült szeizmikusveszély-meghatározó modell - amely a szolgálat immár elavult 2004-es verziójának utódja - jelentősen javítja a földrengésekre és azok veszélyességi fokára vonatkozó előrejelzéseket az ország egészére kiterjedően. Svájcban évente mintegy 500 földrengést jegyeznek fel.

A továbbfejlesztett modellek, az új és pontosabb adatok, valamint a történelmi forrásokra alapozott és felülvizsgált becslések szerint továbbra is a Svájc délnyugati részén fekvő Wallis kantonban a legmagasabb a szeizmikus veszély, majd Bázel, Graubünden, Sankt Gallen és az ország középső része következik a sorban - ismertette a business-standard.com.

A SED szerint azonban elméletileg az ország 26 kantonjának bármelyikében, bármikor bekövetkezhet egy erős, akár katasztrofális következményekkel járó földrengés.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.04.07. kedd, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Vegyes zárás a tengerentúlon

Vegyes zárás a tengerentúlon

Folytatódik a tőzsdei hullámvasút, a befektetők most Donald Trump megszólalását emésztik az iráni konfliktus kapcsán. Szerda esti beszédében az elnök egyrészt arról beszélt, hogy az USA egyre közelebb került a háború lezáráshoz, másrészt viszont azt is elmondta, hogy "extrém keményen" fognak lecsapni Iránra a következő 2-3 hétben. A beszéd nem adott világos menetrendet a deeszkalációra vagy a tűzszünetre, viszont további kemény fellépést vetített előre Iránnal szemben. Ez csalódást okozott azoknak a befektetőknek, akik a háború gyors lezárásában reménykedtek. A beszédet követően látványos hangulatromlást lehetett megfigyelni a piacokon, az ázsiai tőzsdék rögtön lefordultak, miközben az olajár kilőtt. A gyenge nemzetközi hangulat nap közben is kitart, világszerte esnek a tőzsdék, beleértve a magyar piacot is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×