A Nagyházi Galéria idén ünnepli fennállásának 40. és az aukciósház fennállásának 30. évfordulóját. A jubileumok alkalmából nyíló aukciós kiállítás november 29-étől december 8-ig látogatható – mondta az InfoRádiónak Nagyházi Lőrinc, a Nagyházi Galéria és Aukciósház ügyvezetője.
Összesen több mint 1400 tétel kerül kalapács alá. Az első nap kiemelkedő tétele Tiziano Vecelliónak a munkája, ami a Bűnbánó Magdolnát ábrázolja. A velencei festészet kiemelkedő korszakában, a 16. században Tiziano többféle változatot készített Bűnbánó Magdolnáról.
Tíz év alatt milliárdokkal nőtt az értéke
Egy másik Tiziano-alkotás, a Mária gyermekével és Szent Pállal, 4,5 milliárd forintért került a magyar állam tulajdonába még 2015-ben, a Szépművészeti Múzeumban most is megtekinthető. A Magyar Nemzeti Bank tulajdonába kerülése előtt a Mária gyermekével és Szent Pállal 2005-ben szintén a Nagyházi Galéria és Aukciósházban kelt el, akkor egy gyűjtő jutalékkal együtt körülbelül 160 millió forintért szerezte meg a festményt.
"Akkor még nem volt biztos, hogy a kép eredeti – idézte fel Nagyházi Lőrinc. – Az árverés idején az alkotás még nem Titzianónak volt tulajdonítva, de hosszas kutatómunka után bizonyítani tudták eredetiségét. A festmény védett volt, ami azt jelentette, hogy nem lehetett külföldre eladni, illetve aukciókon az államnak és a múzeumoknak elővásárlási joga volt. Ez a hatás jelentősen értékcsökkentő egy árverésen, hiszen beszorult a magyar piacra, külföldi licitálóról nem lehetett szó."
Körbevágott kép
A Bűnbánó Magdolna esetében viszont az aukciósháznak van exportengedélye, miután hatéves kutatómunkát követően bizonyítottan eredetiként került be a házba a festmény. A várható árról babonából nem mert értéket mondani Nagyházi Lőrinc, de szerinte bármi megtörténhet, mivel most külföldi gyűjtőket, vevőket és kereskedők is várnak az aukcióra.
A képnek a nemzetközi becsült értéke 2-3 millió euró, ami mostani árfolyamon 800 millió és 1,2 milliárd forint között van. A kikiáltási ár viszont csak 110 millió forint, amit az indokol, hogy a kép körbe van vágva, valamikor levágtak a széléből.
"Andrea Donati olasz szakértő mutatott rá arra, hogy Olaszországban szokás volt, hogy egy-egy gyűjteménybe bekerülő festményt méretre vágtak, hogy a többi képek méretéhez alakítsák. Ezzel nincs tönkretéve a festmény, nem hiányzik belőle sok, de azért mégsem teljesen egész" – hívta fel a figyelmet az ügyvezető, aki szerint kiszámíthatatlan és nagyon izgalmas, hogy a Tiziano-festmény náluk kerül kalapács alá.
Andrea Donati szerint a festmény V. Pius pápasága alatt, 1567 és 1570 között készülhetett. A 2019-ben Firenzében elvégzett diagnosztikai vizsgálatok kimutatták a pigmentek és a festés előkészítésének eredetiségét, valamint a vizsgálatok igazolták azt a festői minőséget, amely Tiziano sajátja.