eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook: / Nemzeti Filharmonikusok / Hungarian National Philharmonic

Vashegyi György: a koncertre készülve nem gondoltuk, hogy a fájdalomnak ilyen aktualitása lesz

Schumann, Mahler és Brahms műveiből ad koncertet péntek este a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, amely Vashegyi György vezényletével játssza el többek közt a szenvedélyes és drámai Manfréd-nyitányt. A koncert a fájdalom feldolgozásáról szól, de a darab második része felemelő zongoraversennyel zárul.

"A cím nem tőlem származik, viszont a műsort valóban én állítottam össze" – beszélt a péntek esti Német géniuszok című koncertről Vashegyi György, a Nemzeti Filharmonikusok főzeneigazgatója, Liszt Ferenc-díjas karmester.

A műsor első felében Robert Schumann Manfréd-nyitánya hallható, amely George Byron Manfréd romantikus alapművéhez kapcsolódik, és ami nagy hatást gyakorolt a 19. század művészetére. A szerelmét elveszítő költő emberfeletti erőfeszítéséről szól, hogy a költészet erejével visszahozza a holtat az életbe. A Manfréd kapcsolódik Goethe Faustjához is, bár Byron azt maga mondta, Goethe művét nem olvasta.

Ezt követi Gustav Mahler Gyermekgyászdalok című ciklusa, ami öt Friedrich Rückert-dal megzenésítéséből jött létre. A német késő romantika egyik legjelentősebb költője két kislányát veszítette el, és lényegében beleőrült a veszteségbe. Több mint 400 verset írt az elveszített lányaihoz, Mahler ezek közül ötöt zenésített meg.

Vashegyi György megjegyezte: nagyon erős tragikus kapcsolat van az első félidő két kompozíciója között.

"Amikor a műsort összeállítottuk, nem tudtuk, hogy a törökországi események ilyen aktualitást adnak ennek a szörnyű veszteségnek"

– mondta. A művek a fájdalomról, a fájdalom feldolgozásáról szólnak. Byron esetében pedig a költőről, aki majdnem visszaidézi feleségének az árnyát, de végül is ő is meghal.

A szünet után Johannes Brahms B-dúr zongoraversenye következik, amely egy hatalmas kompozíció, felelmelő befejezéssel. A darab a hagyományos, de nem kevésbé forradalmi német romantika csodálatos műve. A zongoraverseny magyar vonatkozása, hogy az ősbemutatója a Pesti Vigadóban volt, a szerző a világon először Budapesten játszotta el.

Vashegyi György a szólisták szerepét is kiemelte: az első rész végén a Mahler dalokban Christian Immler énekel, aki a mai kor egyik legcsodálatosabb, legmagasabb szintű német nyelvű baritonénekese. A szünet után pedig az emberfeletti, rendkívüli technikai és érzelmi kihívásokat igénylő zongoraverseny szólistája pedig a fantasztikusan tehetséges fiatal magyar zongorista, Berecz Mihály.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×