Infostart.hu
eur:
385.9
usd:
328.28
bux:
111031.79
2025. december 30. kedd Dávid
Helsinki, 2018. július 16.Donald Trump amerikai elnök (b) és Vlagyimir Putyin elnök orosz államfő a kétoldalú megbeszélésüket követő sajtótájékoztatón a finn elnöki palotában, Helsinkiben 2018. július 16-án. (MTI/EPA/Compic/Mauri Ratilainen)
Nyitókép: MTI/EPA/Compic/Mauri Ratilainen

Vlagyimir Putyin fogadta Donald Trump hívását

A háború befejezéséről egyeztetett telefonon Donald Trump amerikai elnök Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

(Cikkünk frissül.)

Magyar idő szerint hétfő délután 4 órakor elkezdődött a telefonbeszélgetést Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök között – erősítette meg a Fehér Ház. Az ukrán elnöki hivatal tájékoztatása szerint az amerikai elnök először Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel beszélt telefonon. A Vlagyimir Putyinnal való beszélgetés pedig csak ezt követően történt meg. Hírek szerint előbbi hívás csak néhány percig tartott.

A BBC információi szerint az orosz elnök egy oktatási központ látogatásakor fogadta Trump hívását Szocsiban. A két vezető közötti telefonbeszélgetést az amerikai elnök május 17-én közösségi-oldalán jelentette be, a téma az ukrajnai háború megállítása. Nem sokkal később a Kreml is megerősítette az egyeztetést.

Az Index cikke szerint a két vezető több mint két órán keresztül beszélt egymással. A pontos részletek még nem ismertek, de az orosz sajtóban arról lehet olvasni, hogy a beszélgetés „informatív, őszinte és nagyon hasznos” volt. A TASZSZ hírügynökség szerint Putyin kijelentette:

„Oroszország kész együttműködni Kijevvel egy jövőbeli békeszerződésről szóló memorandumon”.

„Oroszország javaslatot tesz, és kész együttműködni az ukrán féllel egy lehetséges jövőbeli békeszerződésről szóló memorandumon, amely számos álláspontot meghatároz. Ilyen például a rendezés elvei, egy lehetséges békemegállapodás időzítése és így tovább, beleértve egy esetleges tűzszünetet egy bizonyos időszakra, amennyiben a vonatkozó megállapodások létrejönnek” – mondta Putyin.

Az orosz Ria szerint az orosz elnök a beszélgetést „nagyon informatívnak és hasznosnak” tartotta, valamint hozzátette: „jó úton járunk”. Értesüléseik szerint Putyin megköszönte amerikai kollégájának a tárgyalásokon való részvételét, valamint azok újraindítását. Trump kifejtette álláspontját a tűzszünettel kapcsolatban, melyet Moszkva támogat.

Korábban

Kevesebb mint egy órával a Trump–Putyin telefonbeszélgetés előtt J.D. Vance, amerikai alelnök újságíróknak elmondta, hogy Washington elismerte, hogy patthelyzet van a háború befejezésében – és ha Moszkva nem hajlandó elkötelezni magát, akkor az Egyesült Államoknak végül azt kell mondania, hogy ez nem az ő háborúja.

„Tisztában vagyunk vele, hogy itt egy kis patthelyzet van. És szerintem az elnök azt fogja mondani Putyin elnöknek: »Nézze, komolyan gondolja? Komolyan gondolja ezt?« Azt hiszem, őszintén szólva, Putyin elnök nem igazán tudja, hogyan szálljon ki a háborúból. Kettő kell a tangóhoz. Tudom, hogy az elnök hajlandó erre, de ha Oroszország nem hajlandó erre, akkor mi végül csak azt fogjuk mondani, hogy ez nem a mi háborúnk – idézte az alelnököt a The Guardian.

Megpróbáljuk befejezni, de ha nem tudjuk befejezni, akkor végül azt fogjuk mondani: „Tudjátok mit? Megérte megpróbálni, de nem folytatjuk tovább” – tette hozzá az alelnök.

Címlapról ajánljuk
Besült, találtuk, kocsiban hagytuk, erkélyre esett – tanácsok tűzijátékokhoz és más eszközökhöz

Besült, találtuk, kocsiban hagytuk, erkélyre esett – tanácsok tűzijátékokhoz és más eszközökhöz

Egyre több helyen tilos a tűzijátékozás szilveszterkor is, de ahol lehet, ott a józan ész és a tűzvédelem szabályai szabnak egy gátat. Ezekről kérdezte az InfoRádió az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivőjét.

A Nyugat keze van benne? Kijev tagad, Moszkva bizonygat

Az orosz elnök novgorodi rezidenciája elleni ukrán támadás nyomán Moszkva keményebb tárgyalási pozíciót vesz fel Kijevvel szemben – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Közben az ukrán külügyminiszter felszólította a világ országait, hogy ne üljenek fel az oroszok hamis jelentéseinek, amelyek szerint támadás történt Putyin rezidenciája ellen, mert azok aláássák a békefolyamatot.
Felbukkant Belaruszban az Oresnyik, Huljajpole védelme összeomlott - Híreink az ukrán frontról kedden

Felbukkant Belaruszban az Oresnyik, Huljajpole védelme összeomlott - Híreink az ukrán frontról kedden

Orosz források szerint dróntámadás érte a tegnapi nap folyamán Vlagyimir Putyin orosz elnök rezidenciáját, Ukrajna tagadja az érintettségét. Zaporizzsja megye egyik fontos erődítménye, Huljajpole nagyrészt orosz kézre került az elmúlt napokban, a területszerzés most már ukrán térképeken is látható. A tárgyalások folyamatosan orosz-amerikai és ukrán-amerikai vonalon a háború lezárásáról, de a legfontosabb kérdésekről még mindig nem sikerült megállapodni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború keddi eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×