A helyzet mindenféleképpen komoly, a tüntetések folytatódni fognak a következő napokban is. A nagy egyetemeken, Ankarában, Isztambulban, İzmirben és más városokban is tömeges megmozdulások vannak. A hallgatók mellett a legnagyobb ellenzéki párt országosan is mozgósítja híveit, így a kisebb vidéki városokban is várhatóak tüntetések – ismertette a helyzetet Egeresi Zoltán. Az NKE tudományos munkatársa szerint Ekrem Imamoglu letartóztatása országos felháborodást váltott ki, amelyhez számos más, ellenzéki párt is csatlakozott.
"Nyugodtan kijelenthetjük, hogy az ellenzék jelentős része felsorakozott az isztambuli főpolgármester mögött. A megmozdulások pedig nagy kihívást jelentenek a kormányzat számára. Ehhez hasonlóra a 2013-as tüntetések óta nem volt példa" – folytatta a Törökország-kutató. Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy a 12 évvel ezelőtti megmozdulások pár hét után abbamaradtak. Egeresi Zolátn most is hasonlóra számít, bár a következő napokban még biztosan lesznek nagyon komoly tömegdemonstrációk az ország nagyvárosaiban. Az NKE munkatársa azt sem zárta ki, hogy a mostani tiltakozó hullám esetleg nem fog úgy elhalni, mint a 2013-as.
?? Manifestantes lotam as ruas de Istambul em protesto contra o presidente da Turquia, Erdoğan. pic.twitter.com/r5fXE19oEr
— République (@republiqueBRA) March 24, 2025
Egeresi Zoltán szerint a kormányzat mindent meg fog tenni a rend helyreállítsa érdekében, és ez akár azzal is járhat, hogy jelentősebb letartóztatási hullám indul a legnagyobb ellenzéki párt hívei ellen. Az sem kizárt, hogy nemcsak Isztambulban, hanem a főbb vidéki városokban is sorra lefogják majd az ellenzéki településvezetőket. "Egyelőre nagyon képlékeny helyzet, nagyon sok minden történhet. De azt már látni, hogy a következő napok rendkívül kiélezettek lesznek Törökországban" – hívta fel a figyelmet a kutató.
Arra a kérdésre, hogy Imamoglu bebörtönzése megtörte-e a demonstrálókat, Egeresi Zoltán azt válaszolta: éppen ellenkezőleg, a polgármester letartóztatása további lendületet adott a tüntetéseknek. "Nyugodtan kijelenthetjük, hogy most Törökország egyik fele részt vesz megmozdulásokban. Az utcán tüntetők többsége jellemzően a fiatal, ők hagyományosan a török társadalom harciasabb rétegét alkotják" – mondta a kutató.
Transmissão em direto a partir da frente do edifício do município de Istambul, onde me encontro agora. https://t.co/jMkTz2d51L
— Denis Emek Manis (@emekmanis) March 23, 2025
Egeresi Zoltán úgy véli, most még nehéz lenne megmondani, hogy a tüntetések mennyire mélyítették el a társadalmon belüli törésvonalakat, illetve mennyiben változott a kormányzat támogatottsága a saját szavazói körében.
"A fő kérdés az, hogy a hatalom mennyire engedi elharapódzni az elégedetlenséget, illetve meghátrál-e"
– közölte az NKE munkatársa. Végül azzal zárta nyilatkozatát, hogy az elmúlt több mint 20 év török belpolitikai eseményeit ismerve, az ország vezetése nyilván mindent meg fognak tenni, hogy megőrizze a hatalmát. "Legfeljebb időnyerésre fognak játszani, de alapvetően az ellenzéki megmozdulások letörése és visszaszorítása a cél" – hangsúlyozta Egeresi Zoltán.