eur:
411.56
usd:
388.61
bux:
79811.58
2024. december 9. hétfő Natália
BERLIN, GERMANY - NOVEMBER 07: New Finance Minister Joerg Kukies (L), Economy and Climate Minister Robert Habeck (C) and Chancellor Olaf Scholz attend a session of the Bundestag in which Kukies was sworn in the day after Scholz fired previous Finance Minister Christian Lindner on November 7, 2024 in Berlin, Germany. Scholzs move comes after weeks of growing rifts between Lindner and other coalition leaders over finance policy. The result is an exodus by the Free Democratic Party (FDP) from the three-party coalition, meaning the German Social Democrats (SPD) and Greens Party will govern as a minority government. Scholz announced he will submit himself to a vote of confidence in the Bundestag in January, with snap federal elections possible for March. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)
Nyitókép: Sean Gallup/Getty Images

Berobbant a kampány Németországban: egymásnak ugrott Olaf Scholz és Friedrich Merz

Éles szóváltás volt a Bundestagban a jelenlegi kancellár és a CDU kancellárjelöltje között, aminek különös pikantériát ad, hogy a február 23-i előre hozott választás után minden valószínűség szerint közösen kell kormányt alakítaniuk.

Elszabadultak az indulatok a Bundestagban a leköszönő kancellár minden bizonnyal utolsó kormánynyilatkozatának elhangzása nyomán. Olaf Scholz úgy tett, mintha hárompárti kormányának bukása meg sem történt volna, és a tanulságok levonása helyett kampánybeszédet tartott a február 23-i előre hozott parlamenti választásokra készülve. Az ellenzéki CDU/CSU vezetői szerint a kancellár elvesztette realitásérzékét. A Scholz-kormányból menesztett liberális pénzügyminiszter, Christian Lindner pedig távozását "rendkívüli megkönnyebbülésként" jellemezte.

Elemzők teljes mértékben egyetértenek, hogy a Bundestagban tartott éles vita már egyértelműen jelezte, hogy "forró" kampányidőszak következik. Az ellenzéki és egyben fő esélyes kancellárjelölt, Friedrich Merz és a hivatalban lévő kancellár a Bundestagban már "verbális párbajt" vívott. Scholz úgy tett, mintha újabb kihívás előtt állna, és Németország erősítése érdekében a konzervatívokkal együttműködést hirdetett. Friedrich Merz viszont rendkívül élesen bírálta a leköszönő kormányt, elutasította a Scholz által javasolt együttműködést, és a kancellár által vezetett koalíciót tette felelőssé az ország állapotáért, különös tekintettel a gazdasági visszaesésre.

Miközben a február 23-i választásokig hátralévő időszakra az általa vázolt "sürgős" teendők valóra váltása érdekében Olaf Scholz a CDU/CSU pártszövetség támogatását kérte, az ellenzéki kihívó szinte mindent elutasított. Friedrich Merz konkrétan csak abba egyezett bele, hogy a pártszövetség támogatja a szövetségi alkotmánybírság nagyobb védelmét.

A média szerint a maga nemében "irányadó" volt a radikális jobboldali, esetleges koalíciós partnerként a CDU/CSU és az SPD által egyaránt elutasított AfD-kancellárjelölt, Alice Weidel beszéde. A párt társelnöke közölte, a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező AfD "rendkívül kemény" ellenzéki szerepre készül. Azt is megerősítette, hogy a következő parlamenti ciklus alatt is pártja fő törekvése lesz az illegális bevándorlás korlátozása, továbbá a Scholz-éra alatt teljes mértékben leállított atomerőművek újbóli üzembe helyezése.

Eközben a felmérésekből az tűnt ki, hogy a kancellárjelöltek népszerűségi listáját Merz nagy fölénnyel vezeti, Olaf Scholz ezzel szemben kevesebb mint 10 százalékos támogatásra számíthat.

Az SPD mostanáig a jelenlegi kancellár "újrázása" mellett tette le a garast, a párt frakcióvezetője, Rolf Mützenich szerint hivatalos megerősítés ugyanakkor a jövő év elején várható. Az ARD közszolgálati médium szerint a nyilvánosság előtt Mützenich első ízben ismerte el, hogy a pártban vannak viták az "ideális" kancellárjelölt személyét illetően, a frakcióvezető ugyanakkor azt hangoztatta, hogy az SPD az elemzők szerint valószínűnek tartott nagykoalícióban nem elégszik meg a másodhegedűs szerepével, hanem "győzelemre tör".

Címlapról ajánljuk
Fejérdy Gergely: fel van adva a lecke Emmanuel Macronnak

Fejérdy Gergely: fel van adva a lecke Emmanuel Macronnak

A franciák többsége az elnököt tartja leginkább felelősnek, hiszen a politikai patthelyzet az előre hozott nyári választásoknak köszönhetően alakult ki – mondta Fejérdy Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója felvázolta a megoldási lehetőségeket, és a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy jövő nyáron újabb előre hozott választások jönnek.

Megszólalt Moszkva a szíriai orosz bázisokról és Putyin döntéséről

Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják - mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.09. hétfő, 18:00
Sayfo Omar
a Migrációkutató Intézet kutatásvezetője a szíriai helyzetről és következményeiről
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×