Médiaértesülések szerint mind a hivatalban lévő szociáldemokrata kancellár, Olaf Scholz, mind az ellenzéki CDU/CSU kancellárjelöltje, Friedrich Merz kölcsönösen elfogadható forgatókönyvet hagyott jóvá a német kormányválság kezelésére. Noha ők maguk ezt egyelőre hivatalosan nem erősítették meg, pártjaik közölték, hogy az előre hozott választásokra február 23-án, vasárnap kerül sor.
A ZDF rendkívüli jelentésében számolt be arról, hogy az erről szóló előzetes megállapodás a két párt frakcióvezetője, a szociáldemokrata Rolf Mützenich és Friedrich Merz között született. A megállapodás szerint engedett Scholz kancellár, és a kormány végleges menesztését kimondó, az alkotmány szerint kötelező bizalmi szavazást december 16-án tartják, majd tizenegy nappal később, december 27-én a parlamentet feloszlatják. Mindez azt jelenti, hogy ezt követően hatvan nap marad az új választásokig.
A portálok által ismertetett forgatókönyv megvalósulásához szükség van az államfő, Frank-Walter Steinmeier jóváhagyására.
Az elmúlt napokban repkedtek a különböző időpontok a bizalmi szavazásra, illetve az előre hozott választásokra vonatkozóan. Miközben a kancellár a kormány "még hátralévő" teendőire hivatkozva minél későbbi, végső határidőként március végi időpontot javasolt, ellenfele, Friedrich Merz már erre a hétre bizalmi szavazást, és január közepére választásokat irányzott volna elő. A többi parlamenti párt ugyancsak megosztott volt az időpont kérdésében
A mostani kompromisszumos döntésben elemzők szerint nagy szerepet játszott az, hogy a felmérések szerint a német lakosság túlnyomó többsége a lehető legkorábbi választások mellett foglalt állás.