eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Rendőrök a solingeni késelés gyanúsítottját viszik meghallgatásra a legfelsőbb bíróság épületéhez Karlsruhéban 2024. augusztus 25-én. Egy nappal korábban egy 26 éves szíriai férfi késsel emberekre támadt az észak-rajna-vesztfáliai város fennállásának 650. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. A merénylő három embert megölt, nyolcat megsebesített. A hatóságok másnap őrizetbe vették a gyanúsítottat, aki ellen szándékos emberölés és terrorszervezethez tartozás gyanújával indítottak eljárást.
Nyitókép: MTI/EPA/Ronald Wittek

Késve jött a késkorlátozás? – Németország aggódik

A német parlament jóváhagyta, hogy egy sor új intézkedéssel szigorítsák a menedékjogra és a migrációra vonatkozó szabályokat. Szigorították a fegyvertörvényt is: tilos lesz például kést vinni a nyilvános rendezvényekre vagy a tömegközlekedési eszközökre. A második törvénytervezet a terrorizmus elleni harcot fokozná, ez azonban a törvényhozáson nem ment át, mert a jobboldal tovább szigorítana – mondta az InfoRádió kérdésére Párducz Árpád, a Migrációkutató Intézet kutatója.

Párducz Árpád szerint a német politikai életet és a társadalmat is erőteljesen érintette a nyári mannheimi és a solingeni késes támadás. Azóta is voltak késes támadások, hiába ígért a kormány erőteljesebb rendőri jelenlétet.A korábban beígért szigorításokat végül ebben a szigorítási biztonságcsomagban öltöttek testet. A Migrációkutató Intézet kutatója felidézte: szeptemberben az izraeli konzulátus környékén lövöldöztek Münchenben, illetve a közelmúltban is történt egy késelés, valamint egy terrortámadás elkövetésével gyanúsított líbiai migránst is letartóztattak a hatóságok, akinek a menedékkérelmét tavaly utasították el.

"A közösségi terekben, illetve a tömegközlekedésen betiltották a kések viselését, illetve a rugós kések birtoklását köztereken teljes egészében betiltották, valamint a különböző fegyverbirtokosokat, akár vadászokat, akár sportlövőket a hatóságok már sokkal szigorúbban ellenőrzik majd" – mondta Párducz Árpád.

Az új szabályozás másik lényeges változtatása, hogy ha egy Németországban tartózkodó migránsról kiderül, hogy egy másik uniós országban már regisztrálták, ebben az esetben a német hatóságok őt visszaküldhetik az adott tagországba, és nem kell a különböző szociális hozzájárulási segélyeket sem kifizetni számára. Tiltott lesz továbbá a hazautazás a menedékkérők számára a kibocsátó országokba, ez alól kizárólag a családtag halála jelenthet majd kivételt – ismertette az intézkedéseket a Migrációkutató Intézet kutatója.

A kutató jelezte, az csomag egy része nem ment át a Bundesraton: a tartományokat képviselő szövetségi tanács kifogásolja, hogy a törvényi szabályozás csak különleges engedéllyel tenné lehetővé a különösen súlyos bűncselekménnyel gyanúsított személyek különböző elektronikus eszközeiről az adatok lementését és vizsgálatát.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×