A migráció problémájának súlyosságát jelzi, hogy szeptemberben hálom keleti tartományban rendeztek helyi parlamenti választásokat, és mindhárom helyütt jelentősen előretörtek a menekültek befogadását ellenző pártok, mindenekelőtt a radikális jobboldal AfD , valamint az év elején alakult radikális baloldali Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW).
A házigazda az a Michael Kretschmer szászországi tartományi kormányfő, aki kollégái közül a leghangosabb szószólója annak, hogy rögzítsék a befogadott menekültek éves számát. A felső határt "több tízezerben" határozta meg, és utalt arra is, hogy az Ukrajna ellen immár csaknem három éve indított orosz háború óta Németország Ukrajnából mintegy 1,2 millió embert fogadott be. Az ide évre mintegy 200 ezerre számít. "Németország mindig védelmet nyújt az embereknek, de nekünk kell eldöntenünk, hogy kik jöhetnek hozzánk" – hangsúlyozta a szász kormányfő.
Az ARD közszolgálati médium szerint a konzervatív tartományi vezetők általában hasonló véleményen vannak, a szociáldemokrata miniszterelnökök jóval "liberálisabbak".
Így Alsó-Szászország szociáldemokrata miniszterelnöke, Stephan Weil a Handelsblattnak nyilatkozva Kretschmer javaslatát "illuzórikusnak" nevezte. "A politikailag üldözöttek számára a menedékjog biztosítása a német alkotmány alapvető része" – emlékeztetett Weil.
A radikális migrációs fordulat egyik legerősebb konzervatív képviselőjeként foglalt állást ezúttal is Markus Söder bajor keresztényszocialista miniszterelnök.
"Aki nem tesz eleget a lakosság akaratának, az csak a szélsőséges pártokat erősíti, és gyengíti demokráciánkat"
– fogalmazott Söder, aki szerint ezt bizonyították a legutóbbi tartományi választások is.
A várható vita élességét jelzi, hogy az önálló tartomány Bréma szociáldemokrata polgármestere elutasította a konzervatívok azon igényét, hogy az illegális migránsok kitoloncolása már a német határokon megtörténjék. "Ha ez a szabály életbe lép, minden ország a többi rovására oldja majd meg ilyen jellegű problémáit" – érvelt Andreas Bovenschulte.