eur:
402.6
usd:
348.41
bux:
96186.91
2025. június 17. kedd Alida, Laura
BRUSSELS, BELGIUM - MARCH 12: Austrian Federal Finance Minister Magnus Brunner speaks to press ahead of EU Economic and Financial Affairs Council Meeting in Brussels, Belgium on March 12, 2024. (Photo by Dursun Aydemir/Anadolu via Getty Images)
Nyitókép: Getty Images

Komoly vitát váltott ki Brüsszelben az új migrációs biztos jelölése

Kritikusai szerint Magnus Brunner osztrák pénzügyminiszter, korábbi energiaügyi szakértő szakmai múltja nem indokolja, hogy betöltse a belügyi és migrációkezeléssel foglalkozó uniós biztosi pozíciót.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke Magnus Brunner osztrák pénzügyminisztert jelölte a belügyi és migrációkezeléssel foglalkozó biztosi tárca élére. Brüsszelben élénk vitát váltott ki a döntés, mert az osztrák politikus eddig nem szerzett megfelelő tapasztalatokat a területen, illetve egyesek szerint túl keményvonalas az álláspontja a határellenőrzésekkel kapcsolatban – írja az Euronews.

Az osztrák kormány határozott álláspontot képvisel az Európai Unión belüli szabad utazással kapcsolatban: korábban például megakadályozta Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozását.

Andreas Schieder osztrák szociáldemokrata képviselő szerint „mindenki nagyon meglepődött” Magnus Brunner jelölésén, mert szakmai múltja nem indokolja, hogy betöltse a belügyi és migrációkezeléssel foglalkozó uniós biztosi pozíciót.

Magnus Brunner pénzügyminisztersége előtt energiaügyi szakértő volt, ezért Andreas Schieder szerint nincsenek „gyakorlati ismeretei” a migrációt illetően.

Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke viszont védelmébe vette Magnus Brunnert. „Nagyon fontos, hogy visszaszerezzük az ellenőrzést a határaink felett. Az illegális migráció megállítása Európában az egyik legfontosabb követelés, ezért jó, ha egy néppárti vezető áll az ügy élén” – idézi a német politikust az Euronews.

A lap szerint nem lesz könnyű dolga Magnus Brunnernek az Európai Parlamentben a meghallgatása során, mert a szocialisták, a liberálisok és a zöldek egy olyan határozott migrációs politika ellen lépnek majd fel, ami elsősorban a határok megerősítésére és a migránsok visszafogadásáról szóló alkukra összpontosít. Ugyanez a politikai irányzat korábban azt követelte, hogy az uniós forrásokat fordítsák határkerítésekre.

Ausztriában szeptember 29-én lesznek előre hozott választások, és ha Magnus Brunner biztosi jelöltségét végül elutasítják, akkor a következő migrációs biztost már az új kormány jelölheti ki. A felmérések szerint jelenleg a szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezet.

Címlapról ajánljuk
Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Nem akartam emlékezni, az nekem nem segített – először és utoljára szólal meg a magyar Gulag túlélője

Megtaláltuk a magyar Gulagnak nevezett internálótábor utolsó ismert túlélőjét. Az 1929-ben született Szabó Zoltán megjárta az Andrássy út 60-at, 1950 és 1953 között pedig több internálótáborban – Kistarcsán, Isaszegen, Bernátkúton, Tiszalökön és Recsken – is raboskodott. A 96 éves férfi 72 évig a legközelebbi családtagjain kívül senkinek sem beszélt a vele történtekről, még a szakirodalom és az emlékhelyet működtető Recski Szövetség sem tudott a létezéséről. Az InfoRádióval kivételt tett, viszont leszögezte, hogy hosszú életében először és utoljára hajlandó megszólalni ebben a témában, és a lakhelyét is titokban akarja tartani. Mint kiderül, ez az emlékeivel is így volt.

Csicsmann László: ellentétes az USA érdekeivel, hogy katonai úton rezsimváltást érjen el Iránban

Az Egyesült Államoknak nem érdeke belesodródni az Izrael és Irán között kialakult fegyveres konfliktusba, Donald Trump inkább Amerika gazdasági érdekeit tartja szem előtt – mondta az InfoRádióban a Közel-Kelet-szakértő.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.17. kedd, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Donald Trump szavai miatt aggódnak a befektetők, lefordulás a tőzsdéken

Donald Trump szavai miatt aggódnak a befektetők, lefordulás a tőzsdéken

Felpattantak a tőzsdék tegnap, miután a sajtóinformációk jelentek meg arról, hogy Irán hajlandó lenne a deeszkalációra. Később azonban ismét negatívba fordult a hangulat, miután Donald Trump a konfliktus további eszkalációját jelezte azzal, hogy sürgette Teherán evakuációját. Az ázsiai tőzsdék estek a mai kereskedésben, és az európai tőzsdéken is látványos lefordulás látszik a tegnapi emelkedés után. Az USA-ból kiskereskedelem, ipari termelés és export, import árak érkeznek. Általában ezek közepes fontosságú adatok, azonban nagy kérdés, hogy a kereskedelmi háború okozta fennakadások milyen károkat okoznak az amerikai gazdaságban, így most a szokásosnál nagyobb figyelem irányulhat rájuk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×