eur:
406.21
usd:
385.22
bux:
77766.32
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Nyitókép: Pixabay

Iskolai mobilhasználat: európai példák, ellentmondásos hazai rendelkezés

Egyre több európai országban tiltják be a mobiltelefonok használatát az iskolákban. A külföldi példát követve nálunk szeptembertől korlátozzák a mobiltelefon-használatot. A témával kapcsolatban az InfoRádió készített körképet.

Angliában, Portugáliában, Norvégiában, Svédországban, Finnországban és Olaszországban korábban már kitiltották az okostelefonokat az iskolákból. Franciaországban most próbaként 200 középiskolában tiltják meg a 15 évnél fiatalabb tanulóknak a mobilhasználatot. A kísérlet ideje alatt a diákoknak le kell adniuk a telefonjukat az iskola bejáratánál. Ezzel kiterjesztenék azt a 2018-as törvényt, ami ugyan megtiltotta az általános és középiskolás gyermekeknek, hogy az iskolában használják a mobiljukat, viszont nem kellett leadniuk a digitális eszközöket. Az intézkedésről a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatóját kérdezte az InfoRádió.

Fejérdy Gergely elmondta, hogy 199 intézmény önkéntesen vesz részt a francia kísérletben. Elsősorban a 14-15 éves korosztálynak szeretnék megtiltani a mobilhasználatot. Ehhez viszont az kell, hogy az iskolákban legyen olyan hely, ahol a készülékeket biztonságosan tudják őrizni. A kutató emlékeztetett rá: már a 2018-as törvény is nagyon szigorúan szabályozta, hogy a diákok által letétbe helyezett telefonokhoz milyen esetekben és kinek a felhatalmazásával lehet egyáltalán hozzányúlni. Ezt a rendelkezést szeretnék most a gyakorlatba is átültetni.

A szlovák oktatási minisztérium a gyermekek lelki egészségére hivatkozva tiltja be a mobiltelefonok használatát az általános iskolákban.

Robert Fico miniszterelnök azt mondta, az intézkedés a gyermekek között forradalmat fog kirobbantani bár a diákoknak nincs okuk arra, hogy mobiltelefont használjanak az iskolában.

Kiss Balázst, az InfoRádió pozsonyi tudósítója arról számolt be, hogy a tárca elképzelései szerint januártól az általános iskolák alsó tagozatos tanulóinak az elsőtől a harmadik osztályig teljesen betiltanák a mobiltelefonok használatát a tanórákon, az órák közötti szünetekben és az iskola területén. A negyedik, illetve a hatodik évfolyamok kivételt kapnak a tilalom alól, ha azt az állami pedagógiai program megköveteli, vagy ha a pedagógus így dönt az oktatás érdekében.

Míg Hollandiában már az év elejétől tiltják, addig Magyarországon csak a szeptemberben kezdődő új tanévtől korlátozzák az iskolai mobiltelefon használatot. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ezeket a kérdéseket

helyben kell szabályozni, nem felülről előírni, és a rendelet is túlbonyolított.

A másik pedagógus érdekképviselet, a PSZ elnöke pedig azt nyilatkozta az InfoRádiónak, hogy annyit kellett volna csak a jogszabályban rögzíteni: a tanítás idején, az iskolában a diákok az okoseszközöket csak kikapcsolt állapotban, a táskájukban tarthatják. Amennyiben pedig azt engedély nélkül használják, akkor a pedagógus elveheti, és csak a szülőnek adhatja vissza. "Nem kellett volna ennyire túlcizellálni és túlbonyolítani az egészet" - vélekedett Totyik Tamás.

Az intézkedésről az oktatási intézmények körében is megoszlanak a vélemények. A budapesti Madách Imre Gimnázium augusztus 19-én közleményben tájékoztatta a diákokat és szülőket, hogy az iskolában nem fogják elvenni a tanulóktól a digitális eszközöket a tanítási nap elején. A döntést azzal indokolták, hogy ez életszerűtlen lenne, és az iskola pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás.

Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy a mobiltelefonok iskolai használatát, valamint a kép, illetve a hangrögzítés korlátait a házirend már régóta szabályozza, és ennek betartása a jövőben szigorúbb lesz. A Belügyminisztérium most rövid közleményben jelentette be, hogy

azonnali hatállyal felmentette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját.

A tárca indoklása szerint egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Dánielisz Ágnes: a koronavírus mellett rengeteg más kórokozó is fertőz most, de az influenza nem

Harminc százalékkal emelkedett a légúti fertőzés tüneteivel orvoshoz fordulók aránya múlt héten. A betegek mintegy tizenkét százaléka covidos, az influenza egyelőre elhanyagolható mértékben van jelen - mondta az InfoRádióban a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Járványügyi és Infekciókontroll főosztály vezetője.

Orbán Viktor: Szerbia a legfontosabb ország a magyar biztonság szempontjából

A magyar biztonság szempontjából Szerbia a legfontosabb ország, ezért újabb magyar-szerb beruházásokat határoztak el a kőolajszállítás, a gázszállítás, a villamosvezeték-építés, a földgáz-kereskedelem és a földgáztárolás kérdésében, valamint megállapodtak a Röszke-Horgos határátkelőhely modernizálásáról is - közölte Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön, a magyar-szerb stratégiai együttműködési tanács ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×