eur:
409.17
usd:
375.61
bux:
74441.82
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Iskolai mobilhasználat: európai példák, ellentmondásos hazai rendelkezés

Egyre több európai országban tiltják be a mobiltelefonok használatát az iskolákban. A külföldi példát követve nálunk szeptembertől korlátozzák a mobiltelefon-használatot. A témával kapcsolatban az InfoRádió készített körképet.

Angliában, Portugáliában, Norvégiában, Svédországban, Finnországban és Olaszországban korábban már kitiltották az okostelefonokat az iskolákból. Franciaországban most próbaként 200 középiskolában tiltják meg a 15 évnél fiatalabb tanulóknak a mobilhasználatot. A kísérlet ideje alatt a diákoknak le kell adniuk a telefonjukat az iskola bejáratánál. Ezzel kiterjesztenék azt a 2018-as törvényt, ami ugyan megtiltotta az általános és középiskolás gyermekeknek, hogy az iskolában használják a mobiljukat, viszont nem kellett leadniuk a digitális eszközöket. Az intézkedésről a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatóját kérdezte az InfoRádió.

Fejérdy Gergely elmondta, hogy 199 intézmény önkéntesen vesz részt a francia kísérletben. Elsősorban a 14-15 éves korosztálynak szeretnék megtiltani a mobilhasználatot. Ehhez viszont az kell, hogy az iskolákban legyen olyan hely, ahol a készülékeket biztonságosan tudják őrizni. A kutató emlékeztetett rá: már a 2018-as törvény is nagyon szigorúan szabályozta, hogy a diákok által letétbe helyezett telefonokhoz milyen esetekben és kinek a felhatalmazásával lehet egyáltalán hozzányúlni. Ezt a rendelkezést szeretnék most a gyakorlatba is átültetni.

A szlovák oktatási minisztérium a gyermekek lelki egészségére hivatkozva tiltja be a mobiltelefonok használatát az általános iskolákban.

Robert Fico miniszterelnök azt mondta, az intézkedés a gyermekek között forradalmat fog kirobbantani bár a diákoknak nincs okuk arra, hogy mobiltelefont használjanak az iskolában.

Kiss Balázst, az InfoRádió pozsonyi tudósítója arról számolt be, hogy a tárca elképzelései szerint januártól az általános iskolák alsó tagozatos tanulóinak az elsőtől a harmadik osztályig teljesen betiltanák a mobiltelefonok használatát a tanórákon, az órák közötti szünetekben és az iskola területén. A negyedik, illetve a hatodik évfolyamok kivételt kapnak a tilalom alól, ha azt az állami pedagógiai program megköveteli, vagy ha a pedagógus így dönt az oktatás érdekében.

Míg Hollandiában már az év elejétől tiltják, addig Magyarországon csak a szeptemberben kezdődő új tanévtől korlátozzák az iskolai mobiltelefon használatot. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint ezeket a kérdéseket

helyben kell szabályozni, nem felülről előírni, és a rendelet is túlbonyolított.

A másik pedagógus érdekképviselet, a PSZ elnöke pedig azt nyilatkozta az InfoRádiónak, hogy annyit kellett volna csak a jogszabályban rögzíteni: a tanítás idején, az iskolában a diákok az okoseszközöket csak kikapcsolt állapotban, a táskájukban tarthatják. Amennyiben pedig azt engedély nélkül használják, akkor a pedagógus elveheti, és csak a szülőnek adhatja vissza. "Nem kellett volna ennyire túlcizellálni és túlbonyolítani az egészet" - vélekedett Totyik Tamás.

Az intézkedésről az oktatási intézmények körében is megoszlanak a vélemények. A budapesti Madách Imre Gimnázium augusztus 19-én közleményben tájékoztatta a diákokat és szülőket, hogy az iskolában nem fogják elvenni a tanulóktól a digitális eszközöket a tanítási nap elején. A döntést azzal indokolták, hogy ez életszerűtlen lenne, és az iskola pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás.

Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy a mobiltelefonok iskolai használatát, valamint a kép, illetve a hangrögzítés korlátait a házirend már régóta szabályozza, és ennek betartása a jövőben szigorúbb lesz. A Belügyminisztérium most rövid közleményben jelentette be, hogy

azonnali hatállyal felmentette a Madách Imre Gimnázium igazgatóját.

A tárca indoklása szerint egy jogszabályt be nem tartó, azzal nyíltan szembehelyezkedő vezető nem irányíthat állami intézményt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×