Tavaly nyáron katonai puccs történt az afrikai Nigerben. Az új kormányt a világ legtöbb országa, így Magyarország sem ismeri el, de a térségből Európa felé menekülők számának gyors növekedése miatt kialakuló migrációs válság megakadályozása érdekében magyar külügyi delegáció tárgyalt az országban az elmúlt héten, amelynek tagja volt Máthé László Eduárd, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Száhel-övezetért felelős különmegbízottja, miniszteri biztos is.
"Többen gondolják úgy az Európai Unión belül, hogy bár tavaly júliusban egy puccs során elmozdították az államfőt, kezdeni kell valamit Nigerrel, hiszen a szomszédunk szomszédja-elven lényegében az EU külső biztonsági övezetének szerves részét képezi" – mondta az InfoRádióban Máthé László Eduárd. Magyarázata szerint a nigeri kormányzat eltörölte az országon áthaladó emberkereskedelmet szankcionáló törvénycsomagot, ezért gyakorlatilag felszabadult az illegális migrációs útvonal Európa felé. Mint mondta, alapvetően ez motiválta a küldöttséget arra, hogy odalátogasson és felvegye velük a kapcsolatot.
Egységes európai fellépés egyelőre nem történt az ügyben, miközben a migrációs nyomás egyre növekszik.
A Száhel-övezetért felelős különmegbízott elmondta, a tavalyi adatok azt mutatják, hogy a szubszaharai térségből az unióba érkezők számában ugrásszerű volt a növekedés. Hozzátette, Niger népességrobbanáson megy keresztül, közel hétfős az egy főre jutó népességszaporulat, csakhogy az emberek ellátására nincs elég élelmiszer és víz sem. Emiatt jelent kockázatot a térség.
Máté László Eduárd szerint az aggasztó tavalyi adatok után idén tovább romolhat a helyzet, ha nem sikerül megfékezni a Száhel-övezetből induló migrációs hullámot.