eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor
Fotó: Zorro2212 - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44833139
Nyitókép: Készítette: Zorro2212 - A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44833139

Ilyen fegyver csak a XIX. században volt, de nem, újra bevetik az ukrajnai háborúban

Különleges, még a XIX. században kifejlesztett fegyvert vetnek be az ukránok az orosz drónok ellen.

A X-re került fel egy fegyver, amely három Maxim géppuskából áll. A videóban működés közben mutatják a régi-új fegyvert. Azt írják, hogy elsősorban az orosz lassú drónjai ellen vetik be.

A szakértő hozzászólók szerint a Maxim géppsuka 2000 méterig hatékony, de 4000 méteren belül is el tudja pusztítani a célt.

Az eredeti fegyvert Sir Hiram Stevens Maxim fejlesztett ki 1884-ben. A Maxim-géppuskát először az 1893-1894-es első Matabele háborúban használták a brit gyarmati erők. A Shangani csata alatt 700 katona győzött le 3000 harcost mindössze négy Maxim-géppuskával.

Az első világháború idején sok hadsereg használta az eredetit, vagy annak valamilyen továbbfejlesztett változatát. A brit Vickers géppuska egy továbbfejlesztett és újratervezett Maxim volt, melyet 1912-ben rendszeresítettek és egészen 1968-ig hadrendben tartottak. A német hadsereg Maschinengewehr 08 géppuskája és az orosz Pulemjot Maxim géppuska is többé-kevésbé a Maxim közvetlen másolata. Ezt vetették be az oroszországi polgárháborúban is, mely az 1917-es bolsevik forradalmat követte.

Bár a második világháború idejére már elavultnak számított, a német támadás után a szovjetek mégis nagy számban használták. Sőt, a most Ukrajnában megjelent változathoz nagyon hasonló, hármasával összeépített Maxim géppuskákkal is védték Moszkva légterét 1941 telén.

Légvédelmi tüzérek a szovjet fővárosban a Moszkva szálloda tetején, Maxim géppuskákkal. Forrás: Wikipédia
Légvédelmi tüzérek a szovjet fővárosban 1941 telén a Moszkva szálloda tetején, Maxim géppuskákkal. Forrás: Wikipédia

Nem kizárt, hogy az ukránok egy ilyen múzeumi példányt tettek újból működő képessé, hogy harcolhassak az orosz öngyilkos drónok ellen.

Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×