eur:
411.23
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A kalinyingrádi teherpályaudvar 2022. június 21-én. A litván vasúttársaság június 18-án leállította az Ukrajna elleni orosz háború miatt az Európai Unió által Oroszország ellen bevezetett szankciók érintette áruk tranzitforgalmát az anyaország és a Lengyelország és Litvánia közé ékelődő orosz exklávé között.
Nyitókép: MTI/AP

Amire senki nem számított: Moszkva a szankciók hatályon kívül helyezését követeli az EU-tól

Az Oroszországot korlátozó intézkedéseket jogellenesnek tartják, és az Európai Tanáccsal fizettetnék meg a költségeket.

Az orosz Országos Elszámolási Értéktár (NSD) azt követeli, hogy az Európai Unió ismerje el a vele szemben bevezetett szankciókat jogellenesnek, és fizesse meg a felmerült jogi költségeket – írja a Reuters értesülései alapján a Portfolio.

A moszkvai tőzsde tulajdonában lévő NSD, Oroszország belföldi kifizetője, fontos szerepet játszik az ország pénzügyi rendszerében, mint a nemzetközi piacokon belüli kulcsfontosságú közvetítő – vázolja a cikk.

Az EU június elején pénzügyi szankciókat vezetett be az NSD ellen is, amely intézetet Oroszország Moszkva eurókötvényeinek kiszolgálására akart felhasználni, miután februárban megindította az invázióját Ukrajna ellen. Az NSD első keresetét még augusztus 12-én nyújtotta be a luxembourgi Európai Bírósághoz, de további részleteket nem közölt.

A mostani beadványok szerint

az NSD a szankciók hatályon kívül helyezését és azt követeli az Európai Bíróságtól, hogy kötelezze az Európai Tanácsot a költségek megfizetésére.

Az NSD-vel szembeni uniós szankciók Oroszország globális pénzügyi infrastruktúrához való hozzáférésének korlátozását célozták meg. Ezek az intézkedések a háború kezdete óta számos orosz befektető hozzáférését akadályozták meg az Oroszországon kívüli joghatóságoknál tartott értékpapírokhoz.

Az NSD beadványa szerint ezeket a szankciókat megalapozatlan állítások alapján szabták ki, és az unió Tanácsa azóta sem teljesítette a szükséges bizonyítási szintet, ezért a szankciók jogszerűtlenek.

(Nyitóképünkön a kalinyingrádi teherpályaudvar 2022. június 21-én.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×