eur:
411.35
usd:
392.58
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Cugol, 2018. szeptember 13.Vlagyimir Putyin orosz elnök (k), Szergej Sojgu védelmi miniszter (b) és Valerij Geraszimov hadseregtábornok, az orosz hadsereg vezérkari főnöke a Vosztok 2018 fedőnevű hadgyakorlat manővereit nézi  a Bajkálon túli területen fekvő Cugol gyakorlótéren 2018. szeptember 13-án. Ez 1981 óta a legnagyobb orosz hadgyakorlat, amelyen 297 ezer katona, több mint ezer légi jármű és 36 ezer harckocsi és egyéb harci jármű, valamint 80 hadihajó vesz részt két orosz katonai körzetben. A szeptember 11-17. között rendezett manőverekben a kínai és a mongol haderő is képviselteti magát. (MTI/EPA/Szputnyik/Elnöki sajtószolgálat/Alekszej Nyikolszkij)
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Elnöki sajtószolgálat/Alekszej Nyikolszkij

Újabb orosz erődemonstráció: Vosztok-2022 hadgyakorlat

Vlagyimir Putyin államfő és Szergej Sojgu védelmi miniszter is megtekintette a manővereket.

A Reuters hírügynökség szerint akár szimbolikusnak is tekinthető a Vosztok idei megrendezése, Moszkva ugyanis bizonyítani akarja, hogy hadereje az ukrajnai háborúval párhuzamosan is képes erre.

A Zvezda orosz tévé felvételein Putyin és Sojgu jó hangulatban figyelte az egyik helyszínen a gyakorlatot, amely - mint a neve utal rá - Oroszország keleti részén és a Japán-tengeren zajlik.

Az orosz védelmi minisztérium ötezer haditechnikai eszköz, köztük 140 repülőgép és 60 hadihajó részvételéről számolt be. A Vosztok-2022-n részt vevő orosz katonák száma 50 ezer, ami jóval kevesebb, mint a 2018-ban közölt 300 ezer fő.

Nyugati katonai szakértők szerint azonban a hivatalos közlések mindkét évben a valóságosnál jóval több résztvevőről számoltak be.

Az orosz hadsereg mellett jelentős erőkkel Kína vesz részt a gyakorlaton, de India, Algéria, Laosz, Nicaragua, Szíria és a posztszovjet térségből további hat ország hadseregei is képviseltetik magukat.

Pekingi közlés szerint

a kínai hadsereg kétezer katonával, háromszáz járművel és 21 harci repülőgéppel vesz részt a Vosztokon.

Putyin és Hszi Csin-ping kínai elnök augusztusban szoros együttműködésben állapodott meg, amelyet jelentősen motiválnak a két ország és a Nyugat közti nézeteltérések és ellenérzések - írta a Reuters és az AP hírügynökség.

India - amelynek Oroszország a legfőbb fegyverszállítója, de közben az Egyesült Államok politikai-gazdasági szövetségese, annak ellenére ott van, hogy az Egyesült Államok ellenezte bármely ország részvételét olyan gyakorlaton, amelyen az Ukrajnát megtámadó Oroszország is részt vesz.

Hétfőn orosz és kínai hadihajók ellenséges légitámadás kivédését gyakorolták légvédelmi tüzérségi rendszerekkel. Az orosz védelmi minisztérium közölte továbbá, hogy a hétvégén a Japán-tengeren hajó- légi- és víz alatti támadások kivédését gyakorolták.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Felpörögtek az események így év végén az extraprofitadók kapcsán. Miután csütörtökön egy kormányrendeletből kiderült, hogy mely ágazati extra sarcok hogyan maradnak fent 2025-ben, ugyanekkor vált elérhetővé a 2025-ös költségvetés fejezeti kötete. Ennek kitekintő államháztartási táblázatából pedig kiolvasható, hogy 2026-ban már tényleg lemondana a kormány az extraprofitadó-bevételekről. Kérdés, hogy ezt a kormányzati ígéretet mennyire veszik komolyan az érintett ágazatok, az elmúlt két évben ugyanis többször elhangzott már ez a vállalás a kormány részéről. Főleg ha mindehhez azt is hozzátesszük, hogy 2026 választási év, amikor nem éppen fiskális szigor jellemzi a kormány elképzeléseit. Mostani tervében viszont a kormány határozottan ezt ígéri 2026-ra: 3,7%-ról 2,9%-ra csökkenő költségvetési hiány, csökkenő államháztartási kiadások mellett. Ha ezt megcsinálja egy választási évben, akkor nemcsak rendkívüli, hanem egyedülálló 2026-os évre készülhetünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×