eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Scientist in research laboratory organizing centrifuge test tubes in rack
Nyitókép: Thomas Barwick/Getty Images

Baktériumölő fehérjékből hatékony gyógyszer - fejszeként vágja ketté a kórokozókat

Ausztrál kutatók szerint az immunrendszerben található baktériumölő fehérjék egy csoportja kulcsfontosságú lehet bizonyos fertőző betegségek felszámolásában.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem (ANU) kutatócsoportja kimutatta, hogy a guanilátmegkötő fehérjék (GBP) képesek közvetlenül elpusztítani bizonyos baktériumtípusokat - olvashatjuk az origo.hu cikkében. A portál azt írja: a kutatók úgy gondolják, hogy ezeket a fehérjéket felhasználhatják új gyógyszerek kifejlesztésére, illetve már meglévő antibiotikumokkal kombinálva bizonyos fertőző betegségek, köztük az agyhártyagyulladás, a tüdőgyulladás és a vérmérgezés kezelésére.

A beszámoló idézi a kutatás vezetőjét, Feng Shouya-t, aki elmondta: a GBP-k úgy vágják szét a baktériumokat, ahogy egy fejsze hasítja ketté a fát. A tudós azt is hozzátette, hogy ezeknek az immunrendszeri fehérjéknek a felhasználásával olyan új gyógyszereket lehet majd előállítani, amelyek nem befolyásolják károsan az emberi test sejtjeit.

Az új felfedezés utat nyithat a gyógyszer-rezisztencia leküzdése felé is, ami az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez a világ egyik legégetőbb egészségügyi problémája. A gyógyszerérzékeny betegségekben jelenleg évente mintegy 700 ezren veszítik életüket, és ez a szám 2050-ig akár 10 millióra is emelkedhet.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×