eur:
393.11
usd:
367.78
bux:
67042.09
2024. április 26. péntek Ervin
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszélést folytat Vlagyimir Putyin orosz elnökkel (a képen nem látható) Moszkvában 2022. február 14-én.
Nyitókép: MTI/AP/Szputnyik/Alekszej Nyikolszkij

Szergej Lavrov Kínában: a Kreml Pekinget tekinti legfőbb szövetségesének

A Kínával való "privilegizált stratégiai partnerség és szövetség" erősítését nevezte az orosz külpolitika egyik legfőbb célkitűzésének Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Peszkov annak kapcsán nyilatkozott Moszkvában újságíróknak, hogy Kínába érkezett Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hivatalosan azért, hogy részt vegyen egy Afganisztánról szóló nemzetközi tanácskozáson. Lavrov az Ukrajna elleni orosz háború kezdete, február 24. óta csak Törökországba látogatott el, ahol ukrán kollégájával is tárgyalt.

Az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint Lavrov kínai kollégájával, Vang Jivel egyetértett a két ország közötti együttműködés erősítésében. A két fél ennek szükségességét a "nehéz nemzetközi körülményekkel" indokolta.

A moszkvai külügyminisztériumra hivatkozva az Interfax kiemelte azt is, hogy a két miniszter hangsúlyozta a külpolitikai koordináció szükségességét, továbbá azt a szándékot, hogy globális ügyekben "egy nyelven" beszéljenek.

Az orosz elnök szóvivője cáfolta azt az állítást, hogy Lavrov látogatása a két ország közötti újbóli közeledést jelezné, a látogatás ugyanis a két szövetséges közötti stratégiai kapcsolatok újabb állomása.

A Kreml szóvivőjének feltették a kérdést, vajon Oroszország továbbra is megbízható szövetségesként tekint-e Kínára.

"Pekingre eddig is így tekintettünk, és remélhetőleg semmi nem változott"

– hangzott Peszkov válasza. A szóvivő szerint mindez nem az elmúlt napok vagy hónapok eredménye, hanem a kapcsolatok rendkívül pozitív kétoldalú, több évtizedes múlttal rendelkező gyümölcse.

Címlapról ajánljuk
Már az egészségügyi rendszereket is veszélyeztetik a kiberbűnözők

Már az egészségügyi rendszereket is veszélyeztetik a kiberbűnözők

A pénzügyi szektor sokkal jobban fel van készülve a különféle kibertámadásokra, mint az egészségügyi szolgáltatók – mondta az InfoRádióban Palicz Tamás egészségügyi kiberbiztonsági szakértő. Arról is beszélt, hogy az utóbbi időben előfordult, hogy bizonyos támadások után teljesen újra kellett szervezni egy-egy kórház vagy egyes estekben egy teljes régió működését.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
Szép csendben egy új háborúba csúszott Európa, amit még nem veszített el

Szép csendben egy új háborúba csúszott Európa, amit még nem veszített el

Uniós szintű ellenintézkedéseket javasolnak a kínai „Övezet és Út” kezdeményezéssel (BRI), valamint Oroszország terjeszkedésével szemben. Az Európai Bizottság számára készült jelentés szerint Kína a BRI révén növeli gazdasági és geopolitikai befolyását, valamint azt szorgalmazzák, hogy az EU-nak aktívabb és stratégiai megközelítést kell alkalmaznia nemzetközi partnerségeit illetően, ha diverzifikálni akarja ellátási láncait és kezelni akarja az olyan kihívásokat, mint a klímaválság által kiváltott migráció. A szerencse az, hogy az EU még nem veszítette el teljesen a titkos gazdasági háborút, ráadásul több pénzt sem kell elköltenie, csak uniós szintű összefogásra van szükség.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×