eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Munkások dolgoznak az orosz földgázt Ukrajna és Lengyelország megkerülésével Németországba szállító Északi Áramlat-2 gázvezeték fogadóállomásánál a németországi Lubminban 2019. március 26-án. Finnország partvidékénél 2018 szeptemberében kezdődött meg az Oroszországot Németországgal összekötő földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése. Az Északi Áramlat-2 egy 9,5 milliárd eurós projekt, amelynek keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter szállítási kapacitású vezetékkel bővítik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek vezetéke az oroszországi Viborgból indul és a németországi Greifswald mellett fekvő Lubminnál éri el a német partot. A gázvezetékből már 600 kilométert, a teljes hossznak mintegy a felét már lefektették.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Kézenfekvő, hogy ki lehet az energiaválság nyertese

Deák András szakértő szerint mindenféle rosszat elmondunk az oroszokra, de közben Európa kérleli is őket – egyelőre.

Moszkva lehet az energiakrízis nyertese; a Fitch nemzetközi hitelminősítő szerint a kőolaj és a földgáz magas ára miatt az orosz költségvetésbe idén a tavalyinál akár 50 milliárd dollárral több bevétel folyhat be.

Deák András Oroszország-szakértő szerint Moszkva ezen jövőre kaszálhat igazán nagyot.

"Ez nagy bevétel, amelynek egy részét az orosz költségvetés általában lefölözi" - fogalmazott.

Persze, kérdés, hogy a bevétel "mihez képest" nagy; a 2020-as bázis igen alacsony, ehhez a szakértő szerint hasonlítani sem érdemes a mostani bevételt, a járvány idején beestek mind az olaj-, mind a gázárak, a 2019-es viszonyítás viszont már annál érdekesebb.

"Nagyjából ugyanott lesznek most az olaj- és gázárbevételek, mint akkor, talán egy kicsivel fölötte. Éves átlagárakat kell nézni, ezt az árat az év eleji lefelé húzza.

Igazán nagy árbevételre jövőre tehet szert Oroszország"

- húzta alá Deák András.

Közben az Északi Áramlat 2 új vezeték üzemeltetésén megy a vita: az unió azt mondja, ugyanaz nem üzemeltetheti a csővezetéket, mint akitől a gáz származik, márpedig a vezeték esetében mindkét szereplő a Gazprom.

A helyzet nem egyszerű, mert - mint Deák András megjegyezte - "minden szempontból minden rosszat elmondunk az oroszokra, de közben kérleljük is őket, hogy adjanak több gázt az Európai Uniónak, vagyis az üzenet kissé 'gyere ide, takarodj', de az oroszok előbb-utóbb úgyis a saját érdekeiket fogják érvényesíteni".

Piaci áregyensúlyt az ázsiai LNG megjelenése hozhatna hosszabb távon,

igaz, Deák András szerint egy magasabb árszinten, akkor már "az oroszok is beadhatják a derekukat".

Hosszabb távon szerinte az oroszok nem fognak segíteni Európának, az öreg kontinens ugyanis Oroszország nélkül kívánja megoldani az energiaellátást.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×