eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória

Az amerikai szenátus a dél-karolinai kormányzót jelölte ENSZ-nagykövetnek

Az amerikai szenátus kedd este megszavazta Nikki Haley dél-karolinai kormányzó jelölését az ország ENSZ-nagyköveti posztjára.

A dél-karolinai kormányzót elsöprő többséggel, 96:4 arányban szavazták meg a szenátus plenáris ülésén.

Nikki Haley indiai bevándorlók lánya, és mielőtt Dél-Karolina republikánus kormányzójává választották, üzletasszony volt. Noha híján van a külpolitikai tapasztalatnak, mindkét párt szenátoraira mély benyomást gyakorolt határozott álláspontjával: Oroszországgal szemben szigorú politikát ígért, dicsérte az Egyesült Államok nemzetközi szövetségeseit, a NATO-t, és azt feszegette, hogy egyes országok, például a Fülöp-szigetek, miképpen sértik meg az emberi jogokat.

Szenátusi meghallgatásakor Haley azzal érvelt, hogy nem jártas ugyan a külpolitikában, de kormányzóként széleskörű tapasztalatokra tett szert abban, hogy miként kell tárgyalni, megállapodni, koalíciókat és szövetségeket kötni, és ez mind olyan tudás, amely közvetlenül hasznosítható lesz a világszervezetben is. Hangsúlyozta: azon lesz, hogy az ENSZ prioritásait összhangba hozza az Egyesült Államokéival.

Ben Cardin, a külügyi bizottság tagja, marylandi demokrata párti szenátor azt mondta a szenátusi szavazás előtt, hogy "rám különösen nagy hatást gyakorolt hozzáértésével, ahogyan Dél-Karolina kormányzójaként ellátta feladatát".

Nikki Haley kinevezése ellen csak négy demokrata párti szenátor voksolt, egyikük, a delaware-i Chris Coons például éppen azért, mert a kormányzónak nincs külpolitikai tapasztalata. "Az Egyesült Államok ENSZ-nagyköveti pozíciója olyan széleskörű hozzáértést igényel nemzetközi ügyekben, hogy nem olyasvalakit kell kinevezni, aki menetközben tanulja a szakmát" - jelentette ki Coons.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×