eur:
411.19
usd:
392.63
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Ez volt a szándéka az egyiptomi gépeltérítőnek

Cipruson élő volt feleségét és gyerekeit akarta látni Szeif Eldin Musztafa, ezért térítette el az EgyptAir utasszállító repülőgépét és kényszerítette leszállásra Cipruson - legalábbis ezzel indokolta tettét a ciprusi rendőrségnek a géprabló szerdán.

Az egyiptomi állampolgárságú Szeif Eldin Musztafa kedd reggel egy - mint később kiderült - robbanóöv-utánzattal térítette el az EgyptAir Alexandriából Kairóba tartó belföldi járatát, amely a ciprusi Lárnaka repülőterén szállt le. Ezt követően hatórás túszdráma vette kezdetét, amely végül vérontás nélkül, a gépeltérítő őrizetbe vételével végződött.

Az 59 éves férfi szerdai közleményében azzal indokolta tettét, hogy "amikor valaki nem látta a családját 24 éve, és látni akarja a feleségét és a gyermekeit, és az egyiptomi hatóságok ezt nem engedik, mit tegyen?".

Keddi ciprusi sajtóértesülések szerint Musztafa 1994-ig a földközi-tengeri szigetországban élt volt feleségével, akivel öt gyermeket neveltek.

Korábban is felmerült a gyanú, hogy a férfi a feleségével akart találkozni. Ez abból az arabul írt levélből derült ki, amelyet a gépeltérítő a repülő ablakából dobott ki a túszdráma során. Emellett politikai követelései is voltak: menedékjogot kért Európában, és követelte az egyiptomi ellenzék 63 női tagjának a szabadon engedését.

Szerdai hivatalos közlés szerint a gépen összesen 72-en tartózkodtak: 56 utas, a nyolcfős személyzet és további 8 EgyptAir-alkalmazott, akik már nem voltak szolgálatban.

Alexandria és Kairó között a repülés időtartama mintegy 30 perc. Beszámolók szerint a géprabló felszállás után 15 perccel már átvette az irányítást. Musztafa szerdai tárgyalásán az egyik nyomozó elmondta, hogy a gépeltérítő egy légi utaskísérőnek megmutatta a testére erősített fehér színű robbanóöv-utánzatot, amelyhez egy detonátornak kinéző, kezében tartott tárgy csatlakozott. Ezután felszólította az utasokat és a legénységet, hogy adják át az útleveleiket, majd a legénység egyik tagjával megüzente a pilótának, hogy a gépet eltérítik, szálljon le Törökországban, Görögországban vagy Cipruson, de lehetőség szerint Cipruson - írta le a történteket a nyomozó.

Musztafa szerinte azt is nyomatékosította, hogy ha a gép egyiptomi területen száll le, azon nyomban felrobbantja.

A lárnakai bíróság szerdán elrendelte Musztafa nyolc napig terjedő vizsgálati fogságban tartását. A férfit géprablással, emberrablással, erőszakkal való fenyegetéssel, terrorizmussal kapcsolatos bűncselekményekkel és robbanószer birtoklásával gyanúsítják. Az incidens után kiderült, hogy a férfin lévő robbanószerkezet nem volt valódi, korábbi közlések szerint mobiltelefontokokból és zsinórokból készített utánzatot viselt.

Az egyiptomi állami televízió közlése szerint az egyiptomi hatóságok kérték a gépeltérítő kiadását, ugyanakkor egy ciprusi rendőrségi szóvivő és egy kormánytisztviselő szerint korai még a kiadatásról beszélni.

Az egyik utas szerint a légikísérők gondoskodtak arról, hogy ne törjön ki pánik, az utasok viszonylag higgadtan viselték a fejleményeket.

Az egyiptomi és ciprusi hatóságok is hangsúlyozták, hogy a történtek indíttatása nem terrorizmus, a férfi nem volt "profi".

A gépeltérítés egyik különös fejleménye volt az is, hogy Ben Innes, az egyik brit utas fényképet készített Musztafával. Innes megkérte az egyik légi utaskísérőt, hogy fordítsa le a géprablóhoz intézett kérését a fényképkészítésről. Musztafa vállának megvonásával beleegyezett, mire Innes vigyorogva mellé állt, amíg a stewardess elkészítette a fényképet.

Miután a repülő leszállt Lárnakán, a géprabló az utasok többségét elengedte, csak a legénység három tagját és négy utast tartott meg túszként. A szabadon engedett emberek láthatóan nyugodtan sétáltak ki bőröndjeikkel a repülőgépből, majd felszálltak az eléjük küldött reptéri buszra.

Nem sokkal később a többi túsz is szabadon távozott, majd maga a gépeltérítő is elhagyta a repülőt. A férfit azonnal őrizetbe vették a hatóságok, megkezdték a kihallgatását.

A pilóta a Reuters hírügynökségnek korábban elmondta, hogy a férfi "abnormálisnak" tűnt. A ciprusi külügyminisztérium a férfi őrizetbe vétele után úgy írta le a géprablót, hogy "lelkileg labilis".

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×