Infostart.hu
eur:
361.37
usd:
317.12
bux:
145262.15
2026. július 29. szerda Flóra, Márta

Szíria - Irán nem akar minden áron meghívott lenni a béketárgyalásokon

Irán nem akar minden áron meghívott lenni a szíriai rendezésről szóló nemzetközi tárgyalásokon - jelentette ki vasárnap az iráni külügyminiszter, amikor Bejrútba érkezett.

"Ha előfeltételek nélkül kapunk meghívót, akkor részt veszünk a Genf-2 konferencián, de az invitálásért nem teszünk semmilyen lépést" - mondta Mohamad Dzsavad Zarif újságíróknak nyilatkozva.

A polgárháborúban Bassár el-Aszad szíriai elnököt támogató Iránt nem hívták meg a konferenciára, noha az ENSZ főtitkára és a Damaszkusszal szintén szövetséges Oroszország szeretné. Az Egyesült Államok csak valamilyen alárendelt szerepet adna Iránnak, amelyet az nem fogad el.

Haszan Róháni iráni elnök csütörtökön azt mondta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek egy telefonbeszélgetésben, hogy a konferencia kudarcba fullad, ha arra országa képviselőjét nem hívják meg.

Az al-Kaidával kapcsolatban álló Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) terrorszervezet az utóbbi két napban történt területhódításai közben kivégzett több tucatnyi fegyverest, akik rivális iszlamista csoportokhoz tartoztak - közölték vasárnap nevük elhallgatását kérő aktivisták. A szóban forgó területek a Szíria északkeleti részén elterülő Rakka tartományban találhatók, és az ILIÁ korábban már birtokolta ezeket. Az egyik nyilatkozó aktivista szerint az ILIÁ fegyveresei által agyonlőttek száma akár száz is lehet. Az áldozatok az an-Nuszra Fronthoz és az Ahrar as-Sam-brigádhoz tartoztak - mondták.

Az előbbi szervezet szintén kapcsolódik az al-Kaidához. E jelentéseket független forrás nem erősítette meg.

Címlapról ajánljuk

Rendkívüli készültség Magyarország háromnegyedén a vízhiány miatt

A legmagasabb fokú riadókészültséget rendelte el Gajdos László élő környezetért felelős miniszer a vízhiány miatt. A 84 körzetből 66-ban a jogszabályban rögzített harmadfokú határérték fölé emelkedett az aszályindex, ami az ország területének 74 százalékát érinti.
inforadio
ARÉNA
2026.07.29. szerda, 18:00
Pletser Tamás
az OTP Alapkezelő szenior portfolió menedzsere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×