Infostart.hu
eur:
360.1
usd:
316.58
bux:
144473.37
2026. július 28. kedd Szabolcs

Egy adóparadicsom bezár

Luxemburg a jövőben korlátozás nélkül kiad minden Franciaország által kért információt azokról a francia állampolgárokról, akik pénzüket a nagyhercegségben tartják. A francia gazdasági miniszter erről a héten írt alá megállapodást luxemburgi kollégájával. Párizs az ügyben intenzív tárgyalásokat folytat Svájccal és Belgiummal is.

Többé nem menekíthetik pénzüket adóhatóságuk elől Luxemburgba a francia állampolgárok. A francia gazdasági, valamint a luxemburgi pénzügyminiszter által aláírt megállapodás értelmében Luxemburg a jövőben korlátozás nélkül kiad minden Franciaország által kért információt azokról a francia állampolgárokról, akik pénzüket a nagyhercegségben tartják.

"Egyelőre nem tudom megmondani, hogy euró milliókat vagy százmilliókat fogunk-e visszaszerezni, de amit be tudunk hajtani, azt behajtjuk" - mondta az aláírást követő sajtótájékoztatón a francia gazdasági tárca vezetője. Christine Lagarde derűlátása érthető, hiszen a héten aláírt, a két ország között 1958-ban megkötött adózással kapcsolatos egyezményt kiegészítő dokumentumban Luxemburg kötelezettséget vállal arra, hogy nem csak azt mondja meg, egy-egy "gyanúsnak nevezett", azaz hazájában az adózás alól kibúvó francia állampolgár milyen jellegű és mekkora összegű adót fizet a nagyhercegségben, hanem gyakorlatilag azt is, hogy pénzét mely bankban tartja.

A francia gazdasági tárca vezetője azt mondta: a megállapodással részben magvalósult az, amit a G20-ak április eleji londoni tanácskozásukon elhatároztak, ami nem más, mint az adóparadicsomok felszámolása. Franciaország amúgy az ügyben hónapok óta nyomás alatt tartja Luxemburgot, és a folyamatot maga Nicolas Sarkozy nyitotta meg tavaly októberben, amikor - még az Európai Unió soros elnökeként - arra szólította fel a nagyhercegséget, hogy uniós tagállamként "vegyen részt az új nemzetközi pénzügyi építmény újragondolásában".

A francia kormány egyébként nem titkolja, hogy Luxemburg után Svájccal és Belgiummal is szeretne egy hasonló tartalmú megállapodást aláírni, a Fillon-kabinet tapasztalata szerint ugyanis e három országban rejtegetik leginkább pénzüket a francia állampolgárok, a tárgyalások azonban - a gazdasági miniszter megfogalmazása szerint - egyelőre vontatottan haladnak.

Párizs egyébként márciusban már megállapodást kötött az átláthatóságról a brit koronához tartozó Man-, Jersey- és Guernesey-szigetek vezetőivel, május elején pedig a közel-keleti Bahrein olajsejkséggel írt alá szerződést. A Les Echos gazdasági napilap értesülése szerint a már említett Svájc és Belgium mellett a franciák a szintén adóparadicsomnak minősülő Lichtenstein-nel, a Kajmán-, a Bahama- és a Bermuda-szigetekkel vezetőivel is intenzív tárgyalásokat folytatnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Tudományos élménypark lehet a Planetáriumból

Immár 9 éve van zárva a népligeti Planetárium, amely korábban évente akár 150 ezer látogatót is fogadott. Most a főváros és a kormány is azt vizsgálja, hogy miként lehetne megújítani az épületet és környékét. Kiss László csillagász egy tudományos élményparkot hozna itt létre.

Önállósodik az Alkotmánybíróság, maga választ elnököt mostantól, de csak három évre

Társadalmi egyeztetésre bocsátották: az uniós előírásoknak megfelelően bárki hozzászólhat a törvényjavaslathoz, amelynek a lényege, hogy az alkotmánybírók választanak maguknak vezetőt mostantól, de csak 3 évre. A költségvetési önállóság is visszaáll. A működés is sokkal átláthatóbb lesz, és munkájának tartalma ugyanott jelenik majd meg, ahol az összes magyar jogszabály.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×