Kifejtette: a 2025. év ezidáig vegyes képet mutat a gazdaságról, az első negyedéves GDP a vártnál gyengébb eredményt hozott. A miniszter szerint ez egyebek közt a gyenge külső keresletnek tudható be, ami hátrányosan érinti a magyar exportot, a hazai ipart, ugyanakkor erős a belső kereslet, a fogyasztás növekszik, ami alapvetően felfelé húzza a GDP-t.
Nagy Márton kijelentette: a fogyasztás vezérelte gazdasági növekedés hosszú távon nem fenntartható.
A fogyasztásalapú gazdasági növekedésre nem lehet több évnyi gazdaságot alapozni, hosszú távon vissza kell térni a beruházás vezérelte gazdasági növekedéshez,
fogalmazott, jelezve, hogy a kormány gazdaságpolitikájában mindkét elem - mind a rövidtávú fogyasztásösztönzés, mind a hosszútávú beruházásösztönzés - jelen van.
A fogyasztást illetően kiemelt figyelmet fordítanak a munkaerőpiacra, amely jelenleg stabil, teljes foglalkoztatás van, a bérek emelkednek - ismertette. Megjegyezte, hogy a bankszektorban a hitelezés tavalyi éve csúcsév volt, és a hiteldinamikát az idei első negyedévben a munkáshitel tovább fokozta.
A fiskális transzferek most fogják a fogyasztást igazán élénkíteni - mondta Nagy Márton. Kiemelte, hogy
a munkáshitel mellett a nagy adócsökkentések, egyebek közt a családokhoz, nyugdíjasokhoz érkező transzferek most fognak a gazdaságba bekapcsolódni.
Példaként említette a családi adókedvezmény emelkedését, a gyermeket nevelő anyák szja-mentességét, a nyugdíjasok áfa-visszatérítést, a nyugdíjak inflációs kompenzálását, a gyes-gyed adómentességét, a fegyverpénz kifizetését, a 13.havi nyugdíjat. Ezek százmilliárdokban mérhető nagyságrendű pénzkiáramlást jelentenek a gazdaságba. Ugyanakkor a fogyasztás "mumusa" az infláció. Az élelmiszerinflációt le kell törni 5 százalék alá, ezért van szükség az árréscsökkentésre - szögezte le.
Nagy Márton kitért arra: a kormány két gazdaságfejlesztési pillérjétől, a Demján Sándor programtól és a 150 gyár programtól azt várja, hogy a beruházási ráta növekedjen, és visszatérjen a 25 százalékos szintre. Ebben kérik a szövetség tagvállalatainak is a segítségét is.
A miniszter szerint a kormány kiemelt értéknek tartja a folyamatos párbeszédet, amely a partnerséget erősíti. Személyes sikereként értékelte, hogy a tárca 2024-ben stratégiai partnerségi megállapodást írt alá a JVSZ-szel, és magasabb szintre emelték az együttműködést.
A közgyűlés ismét a JVSZ elnökének választotta Fábián Ágnest, a Henkel Magyarország Kft. ügyvezető igazgatóját, és döntöttek az új elnökség, felügyelőbizottság, etikai bizottság tagjairól.