„Nem tetszik, hogy 25 százalékos behozatali vámmal sújtom az önök acél- és alumínium-importját? Ha bántják az amerikai whiskey-t, akkor megbánják!” – körülbelül ezt üzente Donald Trump Brüsszelnek, amikor közölte: kész 200 százalékos védővámmal sújtani az európai borokat, pezsgőt és konyakot.
A kereskedelmi háború újabb lépésének hátterében az Egyesült Államoknak az uniós alumíniumra és acélra kirótt 25 százalékos vámja, illetve az arra adott egyik európai válaszintézkedés áll. Az unió már egy korábbi vámháborúban alkalmazta a fegyvert, amivel büntetővámmal sújtotta az amerikai whiskey-t.
Donald Trump mostani, többfrontos vámháborújában a szomszédos Kanada is ellenvámokkal válaszolt Amerikának. És úgy tűnik, hogy az alkohol lesz az egyik hadszíntér. Kanadában egyes boltokból eltűntek az amerikai gyártók palackjai, miután a szomszédos ország vezetője felvetette, hogy újabb amerikai szövetségi államként akarja látni Kanadát – emlékeztetett a Reuters.
Ugyanakkor az Európai Unió 26 milliárd euró értékű válaszvámjait úgy kalibrálták, hogy azok közül sok jelképes, mert olyan, nem kifejezetten létfontosságú amerikai termékeket sújtanak, mint a fogselyem vagy a fürdőköpenyek.
A bourbon 50 százalékos adója viszont komoly csapás lenne az ágazatnak, amely látványosan felpörgette az exportot
azóta, hogy Brüsszel leszállította a Trump első elnöksége idején kivetett védővámot.
Az EU a lépéssel megtalálta Amerika érzékeny pontját, mert egy ágazati testület, az amerikai Égetett Szesz Tanácsa szerint az unióba irányul az amerikai whiskey-export körülbelül 40 százaléka. És, hasonlóképp, az EU szesz- és borexportjának 31 százaléka Amerikába megy.
Donald Trump közölte: az általa felvetett, 200 százalékos „borvám” előnyösebb helyzetbe hozná a hazai gyártókat, amire azok részvényárfolyama emelkedni kezdett.
A brutális büntetőlépés azt is jelentené, hogy az európai borok és pezsgő drága luxuscikké változna a tengerentúlon,
bár kérdés, hogy mennyire venné el az amúgy is drágább évjáratok és pezsgők tehetősebb vevőinek vásárlási kedvét.
A fenyegetésre válaszolva a spiritsEurope – belgiumi székhelyű kereskedelmi csoport, amely uniós szinten képviseli a szeszesital-gyártók érdekeit – kijelentette: „azonnal véget kell vetni a szemet szemért lépéseknek!”
Donald Trump azzal érvel, hogy védővámjai fontos eszközt jelentenek a globalizáció évtizedei alatt háttérbe szorított amerikai ipar feltámasztását célzó politikájában. Mint a Reuters megjegyzi, az amerikai elnök odafigyelt arra, hogy a nézeteit támogató emberekkel töltse fel kormányzatát.
A befektetők ugyanakkor megrettentek a fenyegetésektől. Az autó-, ruha-, kávé- repülő- és csomagolt élelmiszergyártók (mások mellett) most azt találgatják, mi lesz velük a nemzetközi ellátóláncokat fenyegető amerikai lépések árnyékában.