eur:
403.49
usd:
385.72
bux:
88019.38
2025. február 22. szombat Gerzson
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (MAVIR) Zrt. állomása Szabolcsbákában 2024. augusztus 2-án. Az M1 aktuális csatorna információja szerint a magyar-szlovák egyeztetéseken felvetődött, hogy ha Ukrajna nem biztosítja az olajszállítást Magyarország és Szlovákia felé, akkor válaszlépésként nem zárható ki az a lehetőség, hogy korlátozzák vagy felfüggesszék az Ukrajna felé menő áramszolgáltatást. A szabolcsbákai MAVIR-állomás az egyik fő csomópontja az európai és az ukrán villamosenergia-rendszernek.
Nyitókép: MTI/MTVA

Óriási akkumulátor-kapacitások épültek ki az országban

Idénre ígértük, de már tavaly megcsináltuk – 2024-ben több mint duplájára nőtt a hazai energiatárolók teljesítménye – jelentette be a minisztérium hivatalos Facebook-oldalán csütörtökön az Energiaügyi Minisztérium (EM) és a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.

A MAVIR összesítése szerint 2023 végén 21,8 megawatt akkumulátoros tároló segítette elsősorban az időjárásfüggő zöldenergia-termelők rendszerbe illesztését. 2025 elejére e teljesítmény 55,3 megawattra nőtt. Az elmúlt esztendőben így bőven felülteljesült az idénre várt fejlemény: máris megkétszereződtek az ipari energiatároló kapacitások – emelték ki.

A kormányzati támogatásoknak köszönhetően 2026 végére megtízszerezik a jelenlegi teljesítményt, érdemben erősítve Magyarország energiaszuverenitását és az ellátás biztonságát – olvasható a bejegyzésben.

A jövő a zöldenergiáé – közölték, hozzátéve, hogy Magyarország élenjáró szerepre törekszik a termelésében és tárolásában az otthonokban, az ipartelepeken és a gépjárművekben is.

Tavaly a napelemes rendszerek adták a hazai áramtermelés negyedét, ez volt a legmagasabb arány és „mi hoztuk össze a leggyorsabb ütemű bővülést is Európában” – fogalmaztak.

Derűs tavaszi-nyári órákban a paksi blokkokkal együtt egyre gyakrabban tudják tisztán karbonmentes forrásból fedezni a hazai igényeket, és mind többször tudják exportálni is a villamos energiát. Kedvezőtlen időjárásban vagy a naplemente után viszont a naperőművek kiesése miatt Magyarország szorul behozatalra. Pedig az emberek ilyentájt érnek haza, és kapcsolnak villanyt, mosógépet, tévét, kánikulában légkondit – foglalták össze.

A termelés és felhasználás közötti, napon belüli különbségek korszerű energiatárolók telepítésével simíthatók ki. Ezért fordít a kormány két programban közel 100 milliárd forintot a vállalati fejlesztések ösztönzésére. Az egyikben a MAVIR hazánk eddigi legnagyobb energiatárolóját építi meg Szolnokon, további beruházásokon dolgoznak az áramhálózati elosztók. A másikban cégek még szélesebb köre létesít összesen mintegy 440 megawatt új kapacitást idén és jövőre – ismertették a Facebookon.

Emlékeztetnek: a családokat a Napenergia plusz programmal támogatják az energiatárolót is tartalmazó modern napelemes rendszerek telepítésében. Mostanáig mintegy 21 ezer nyertesnek ítéltek meg átlagosan 4,1 millió forintot, kiadásaik kétharmadát vállalva át. E háztartások a saját célra termelt zöldenergia helyi felhasználásával nemcsak áramszámláikat csökkentik, hanem a villamosenergia-rendszer rugalmasságát, kiegyensúlyozottságát is növelik.

A már megkezdett fejlesztések jóvoltából 2026-ban elérhetjük a fél gigawatt energiatárolói teljesítményt, jó ütemben haladva a 2023-ra kitűzött 1 gigawattos célszám teljesítése felé. A beruházások erősítik az ellátás biztonságát, csökkentik az importszükségleteket, fékezik a szélsőséges energiapiaci ármozgásokat. Magyarország meg tudja csinálni! – fogalmaztak a bejegyzésben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.24. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×