eur:
406.44
usd:
378.15
bux:
76569.74
2024. november 8. péntek Zsombor
Female Electronics Factory Workers in Blue Work Coat and Protective Glasses Assembling Printed Circuit Boards for Smartphones with Tweezers. High Tech Factory with more Employees in the Background.
Nyitókép: gorodenkoff/Getty Images

A borús várakozásokat is alulmúlta Németország

A német ipari megrendelések augusztusban jelentősen csökkentek, ami újabb jele annak, hogy Európa legnagyobb gazdaságának feldolgozóipara továbbra is gyengélkedik. A vártnál nagyobb mértékű visszaesés arra utal, hogy a szektor a következő hónapokban sem fog talpra állni.

A német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) hétfőn közzétett adatai szerint az ipari megrendelések szezonálisan és naptárhatással kiigazított alapon 5,8 százalékkal csökkentek augusztusban az előző hónaphoz képest. Ez jóval meghaladja a Reuters által készített elemzői felmérésben jelzett 2,0 százalékos csökkenést – írja a Portfolio.

A jelentős visszaesés egyik fő oka, hogy júliusban rendkívül nagy volumenű megrendeléseket adtak le közlekedési eszközökre, beleértve repülőgépeket, hajókat, vonatokat és katonai járműveket. Ha ezeket a nagy tételeket nem vesszük figyelembe, az augusztusi új megrendelések 3,4 százalékkal maradtak el a júliusi szinttől – olvasható.

A statisztikai hivatal felfelé módosította a júliusi adatokat. Az eredetileg közölt 2,9 százalékos növekedés helyett 3,9 százalékos bővülést mutatnak a számok az előző hónaphoz képest. A korrekciót az indokolta, hogy jelentős mennyiségű megrendelést jelentettek be késve.

A kevésbé ingadozó háromhavi összehasonlítás valamivel kedvezőbb képet mutat: a júniustól augusztusig tartó időszakban az új megrendelések 3,9 százalékkal haladtak meg az előző három hónap szintjét.

A mutatók azonban összességében gyenge keresletre utalnak a következő időszakra vonatkozóan. Ezt támasztják alá a múlt héten közzétett feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) adatok is. Ezek szerint a német feldolgozóipar szeptemberben az elmúlt egy év leggyorsabb ütemében zsugorodott, amit a termelés, az új megrendelések és a foglalkoztatás erőteljes visszaesése okozott.

A német gazdaság nehéz helyzetben van, a GDP lassan három éve stagnál, az ipar kifejezetten gyengén teljesít. A ciklikus nehézségek (megugrott energiaárak, magas kamatok, gyenge külső kereslet) mellett strukturális problémák is nehezítik az ipar helyzetét, mint az energetikai átállás, valamint az átalakuló autóipar.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.

Robert Fico: két köztársasági elnök "a szlovákellenes erők mesterséges terméke"

Elítélte a pozsonyi parlament Andrej Kiska volt köztársasági elnöknek az adóügyben tett lépéseit. A határozati javaslatot azután szavazta meg a törvényhozás, hogy Kiskát adócsalás ügyében jogerősen elítélte a bíróság. Kiska politikai okokat lát az ügye mögött.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Menetelés után szusszannak a tőzsdék

Mozgalmas napokon vannak túl a tőzsdék, az elnökválasztás után emelkedett a piac, majd tegnap még egy Fed-kamatdöntés is érkezett, amelyen a várakozásoknak megfelelően 25 bázispontot vágott az amerikai jegybank. Eközben itthon is pörögnek az események, az OTP és a Mol is közzétette hajnalban a negyedéves számait. A bank gyakorlatilag minden fontosabb soron jobb negyedéves eredményeket szállított, mint amire az elemzők számítottak, a bevétel 4, a profit 10 százalékkal lett magasabb a vártnál. A Mol ezzel szemben inkább csökkenést könyvelt el a fontosabb sorokon, és adózott eredménye mintegy 6,5 százalékkal múlta alul a várakozásokat. A két vállalat részvényárfolyama csak mérsékelt elmozdulásokkal reagált a jelentésekre - az OTP emelkedik, míg a Mol esik. Közben a nemzetközi hangulat vegyesen alakul, Európában esnek a tőzsdék, az USA-ban pedig felemás mozgásokat láthatunk, az olajár pedig esik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×