Infostart.hu
eur:
361.29
usd:
313.32
bux:
149084.47
2026. augusztus 5. szerda Krisztina
Az MVM Csoport új napelemparkja Debrecenben az átadás napján, 2022. november 28-án. Az 52 ezer napelempanel üzembe helyezése 15 ezer háztartás energiaigényét fedezi, és évente több mint 33 ezer tonnával csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Energiaügyi Minisztérium: megdőlt az ipari napelemes csúcs

A MAVIR összesítése szerint a korábban közöltnél jelentősen több áramot termeltek a napelemek augusztusban.

Augusztus 23-án minden korábbi mérést meghaladva 3334 megawattot (MW) ért el az ipari naperőművek negyedórás termelése. A történelmi csúcs a legutóbbi, júliusi rekordot (3238 MW) közel 100, a tavaly mért legmagasabb adatot (2731 MW) pedig több mint 600 megawattal múlja felül - jelentette be az Energiaügyi Minisztérium (EM).

A napelemes rendszerek beépített teljesítményének lendületes bővülése nyomán az elmúlt hetekben gyakran járt rekordközeli szinten az ipari létesítmények termelése. Augusztusban a kapacitásnövekedésben is fontos mérföldkőhöz ért el Magyarország. Az ipari, a háztartási méretű és a saját célra termelő naperőművek együttes teljesítménye a múlt hónapban nőtte túl a 7000 megawattot (7085 MW). Az időarányos előrehaladás alapján már biztosra vehető, hogy 2022 és 2023 után idén is több mint 1 gigawattal gyarapodik a hazai napenergia kapacitás.

Tavalyelőtt a világon 21, tavaly pedig 28 ország tudott legalább ekkora bővülést produkálni.

Magyarország nemcsak ebben az összevetésben tartozik a nemzetközi élmezőnybe. 2023-ban Chile és Görögország után a világon a harmadik, Európában a második legmagasabb volt a napenergia aránya a hazai áramtermelésben. Az Európai Unióban Magyarországon nőtt a harmadik legnagyobb arányban, 265 százalékkal az időjárásfüggő megújuló kapacitás 2019-ről tavalyra.

A minisztérium ismételten hangsúlyozta: a jövő a zöldenergiáé. Magyarország élenjáró szerepre tör a termelésében és a tárolásában is. A családokat a népszerű Napenergia Plusz Program segíti a napelemet és energiatárolót tartalmazó modern rendszerek kiépítésében. A nyári keretemelésnek is köszönhetően az eredetileg e célra szánt forrásmennyiségnél mostanáig közel 6 milliárd forinttal több támogatást,

összesen 81,6 milliárd forintot ítéltek meg a sikeresen pályázó családoknak.

A korábban 2030-ra megcélzott 6000 MW napelemes összteljesítmény már idén tavaszra rendelkezésre állt. A felülvizsgálat alatt álló Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) ennek megfelelően kétszer nagyobb, 12 000 megawatt napenergia kapacitással számol a következő évtized elejére - erősítette meg a minisztérium.

Címlapról ajánljuk
Videón mutatta meg Magyar Péter a Paksi Atomerőmű elcsöndesült belsejét

Videón mutatta meg Magyar Péter a Paksi Atomerőmű elcsöndesült belsejét

Kedden napközben már utalt rá, hogy bent is forgattak, illetve hogy sok érdekeset lehet tanulni bent. Turbinatúrán a kormányfő.

Afrikai–spanyol tömeges migrációs incidens: a kutató szerint rengetegen „buliból” törtek át

Ceutában, a spanyol–marokkói határ egyik legfontosabb pontján újra kiéleződött a migrációs helyzet. Mi áll a háttérben, és milyen következményei lehetnek az eseményeknek? Erről kérdezte az InfoRádió Sayfo Omart, a Migrációkutató Intézet kutatásvezetőjét.
inforadio
ARÉNA
2026.08.05. szerda, 18:00
Bóka János
a Fidesz parlamenti frakciójának vezetője
Elszabadult a rali az amerikai tőzsdén, a SpaceX számaira várnak a befektetők

Elszabadult a rali az amerikai tőzsdén, a SpaceX számaira várnak a befektetők

A részvénypiaci optimizmust a vállalati gyorsjelentések mellett amerikai nyilatkozatok is fűtik az állítólagos amerikai-iráni tárgyalásokkal és a Hormuzi-szoros megnyitásával kapcsolatban, amire az olajár esik. Ma reggel Ázsiában felemás volt a hangulat, az európai tőzsdéken pedig emelkedéseket lehetett látni, itthon hasonlóan pozitív volt a kép. A magyar részvénypiacon a fókusz egyre inkább a vállalati gyorsjelentéseken van, a héten mind a négy hazai blue chip közzéteszi második negyedéves számait, holnap hajnalban az OTP jelent. A nap nyertese az Alteo volt a BÉT-en a tegnapi negyedéves jelentést követően, de a Mol is nagyot ment ma, új történelmi csúcsra került az olajcég árfolyama. A napot maga a BUX index is soha nem látott magasságban zárta. Amerikában nagyon komoly rali bontakozott ki, soha nem látott szintre kerültek a vezető részvényindexek. Elsősorban a SpaceX második negyedéves számaira várnak a befektetők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×