eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Two empty wine glasses sitting in a restaurant on a warm sunny afternoon.
Nyitókép: Sinenkiy/Getty Images

Újabb áremelkedés megy végbe az éttermekben, méghozzá a szervizdíjon keresztül

Mivel a cégek úgy érzik, az ételek és italok ára elért egy lélektani határt, így az úgynevezett szervizdíj emelésével hárítják a vendégekre a költségeket.

Egyre gyakrabban találkozhatnak a vendégek az eddig felszámított 10-12 százalékos helyett 13-15 százalékos szervizdíjjal az éttermekben - írja a Portfolio.

Mint írják, nagyon úgy tűnik, hogy egyre több vendéglátóipari vállalkozás vezeti be, vagy emeli az úgynevezett szervizdíjat, mivel az étlapon szereplő árakon már nem nagyon tudnak emelni, hogy az a vendégek számára elfogadható legyen. Mint írják, az éttermeket is sújtotta az energiaárak emelkedése, az alapanyagok drágulása, azaz összességében a rekordmértékű infláció, miközben a béreket is emelniük kell. Idén a vendéglők többsége legalább 10 százalékkal növelte a kereseteket, ugyanis a vendéglátásban folyamatosan komoly munkaerőhiány tapasztalható.

Azonban a felmerülő többletköltségeket nem mindig tudják a fogyasztói árakban érvényesíteni.

A vendégek ugyanis főként a magas árak miatt nem járnak étterembe, de ha el is mennek, közel sem fogyasztanak annyit, mint korábban - jegyzi meg a lap. Szakértők úgy vélik, egy tisztességes főételt ma már nem lehet 5000 forint alatt kínálni. A jobb minőségű ételek inkább 6-7 ezer forint körül mozognak. Az egy főre jutó átlagos tányérszám is 2 alá csökkent, azaz a legtöbben vagy az előételt, vagy a desszertet hagyják ki, vagy csak egy fogást esznek, leves nélkül.

Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke a szervizdíj kapcsán a lapnak azt mondta, szerinte úgy tisztességes, ha a vendég az étlap alapján látja, hogy a rendelésénél milyen költségekkel kalkulálhat. Arra a felvetésünkre, hogy általánosságban nem a feltüntetett fogyasztói árakban, hanem csak egy százalékos mérték feltüntetésével találkozunk a szervizdíjjal, úgy reagált, hogy "ez jogszerű, de nem vendégbarát" megoldás, akármekkora a mértéke. Hozzátette, a bevételnek ez a része a személyzetet illeti, és az a lényege, hogy így kedvezőbb adózással lehet plusz jövedelmet biztosítani az alkalmazottaknak.

A lap megjegyzi, mostanra kisebb káosz alakult ki a szervizdíj kapcsán, ugyanis vannak éttermek, ahol továbbra sincs, ezzel szemben máshol akár 15 százalék is lehet.

Abban egyetértenek a vendéglátósok, hogy ahol bevezetik, ott visszaesik a borravaló.

Mint írják, az Eventrend Group szakértői úgy vélik, a szervizdíj a dolgozók béreire fordítandó. Az állam a könnyített adózási módszert a vendéglátóiparban magas munkaerőigény és alacsony bevételek miatt vezette be, így segítve a bérek kifizetését és fehérítését.

Kovács László mérlegeli, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium által életre hívott Turisztikai Tanácsadó Testület legközelebbi ülésén kezdeményezni fogja a szervizdíjról szóló jogszabály pontosítását, hogy a szervizdíjat ne lehessen az étel- és italok ára mellé pluszban kiszámlázni a vendégeknek. Mint mondta, jó lenne ha csak a bruttó árak szerepelnének az étlapon, melyek már tartalmazzák a szervizdíjat, így egyszerűbbé és összehasonlíthatóbbá tenné a vendéglátóhelyek árszínvonalát.

Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×