Infostart.hu
eur:
378.84
usd:
322.78
bux:
125144.82
2026. március 2. hétfő Lujza
Two industrial pipelines and valves with red wheels on plastered wall background, banner, space for text. 3d illustration
Nyitókép: Rawf8/Getty Images

Az oroszok miatt a britek is zárhatják Európa felé a gázcsapot

Az Egyesült Királyság leállítja a szárazföldi gázszállítást Európába, amennyiben az energiaválság súlyosabbá válik.

Miközben az európai országoknak azzal kell szembesülniük, hogy Oroszország felfüggeszti a gázexportot, a britek szintén azt tervezik, hogy elzárják a Hollandiába és Belgiumba tartó energiaszállítást, amely lépés alááshatja a nemzetközi energiaügyi együttműködést – idézi a Financial Times cikkét a VG.

Az úgynevezett interkonnektor-vezetékek leállítása a brit vészhelyzeti gáztervet követő első intézkedések között szerepelne, amelyet a National Grid villamosenergia- és gázszolgáltató vállalat indíthatna el, ha az elkövetkező hónapokban az ellátásban hiány lépne fel.

Az európai gáztársaságok felhívást intéztek a brit kormányhoz, hogy működjön együtt az Európai Unióval, és arra figyelmeztették Londont, hogy

a rendszerösszekötők leállítása visszafelé sülhet el,

mivel Nagy-Britannia szintén nagy mennyiségű gázt importál a kontinensről a tél időszak csúcspontján.

„Határozottan azt javaslom, hogy az Egyesült Királyság gondolja át újra a rendszerösszeköttetés leállításának kérdését. Igaz, nyáron a kontinensnek előnyös az összeköttetés, azonban télen az Egyesült Királyság számára is előnyös” – jelentette ki Bart Jan Hoevers, a gázszállító rendszerüzemeltetők európai hálózatának elnöke.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: látóhatárra került a 150 dolláros hordónkénti olajár

Szakértő: látóhatárra került a 150 dolláros hordónkénti olajár

Az Egyesült Államok és Izrael szombat hajnalban támadást indított Irán ellen. Teherán válaszul lezárta a Hormuzi-szorost, amelyen a világ kőolajforgalmának csaknem egyötöde halad át. Az InfoRádióban Hortay Olivér, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletágvezetője az olajár várható alakulásáról beszélt.

Nagy kihívás a Merz-kormánynak, ami most őrli a németeket

Kevesebb mint egy hét múlva kezdődik Németországban a konzervatívok és a szociáldemokraták alkotta kormánykoalíció stabilitását vagy a többség által inkább gyengülését jelző, sokat emlegetett „szuperválasztási” év. Idén öt tartományban tartanak helyi parlamenti választásokat. Felmérték, várható-e politikai földrengés, és ha igen, annak milyen következményei lehetnek.
inforadio
ARÉNA
2026.03.02. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
Belépett a háborúba Irán szövetségese, atomlétesítményt ért támadás, európai ország területét lőtte Teherán  - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Belépett a háborúba Irán szövetségese, atomlétesítményt ért támadás, európai ország területét lőtte Teherán - Percről percre tudósításunk az iráni háborúról

Éjjel támadást indított Izrael ellen a libanoni Hezbollah, az izraeli haderő elsöprő ellencsapással válaszolt, Bejrútot is lebombázták - Jeruzsálem most szárazföldi inváziót mérlegel. Reggel Ali Laridzsáni iráni vezető bejelentette: Teherán nem fog tárgyalni az Egyesült Államokkal. Az USA veszteségeket szenvedett a háborúban: három amerikai katona meghalt, ma reggel lezuhant több amerikai vadászgép Kuvait területén. Közben Izrael és az öbölmenti olajállamok nagyvárosai intenzív támadás alatt állnak, a szövetségesek pedig Teherán térségét bombázzák. Irán megtámadta az EU-tagállam Cipruson található brit katonai bázist is, immáron 13 ország területére terjednek ki a harcok. Teherán a nap folyamán bejelentette: az ellenséges légierő lebombázta a natanzi atomkomplexumot. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×