Júliusban az építőipari termelése 22,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az épületek építése 21,1, az egyéb építményeké 25,4 százalékkal nőtt a tavaly júliusi, rendkívül alacsony bázishoz mérve. Az előző hónaphoz képest két hónap emelkedés után 0,4 százalékkal csökkent a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Tavaly júliusban 16,5 százalékkal esett vissza az épületek építése és 25,2 százalékkal a mélyépítés teljesítménye, az építőipar termelése összességében 21,0 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az idén júliusban a három építőipari ágazat mindegyikében nőtt a termelés:
az épületek építése 27,4 százalékkal, az egyéb építményeké 11,0 százalékkal, a speciális szaképítés 27,3 százalékkal múlta felül a tavaly júliusit.
A megkötött új szerződések volumene 47,3 százalékkal nőtt, ezen belül a magasépítésre kötött szerződéseké 38,3, a mélyépítésre vonatkozóké 56,5 százalékkal volt magasabb a tavaly júliusinál.
Az építőipari vállalkozások július végi szerződésállománya 19,1 százalékkal meghaladta az egy ével korábbit. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 32,6, az egyéb építményeké 10,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Az év első hét hónapjában 9,8 százalékkal emelkedett az építőipari termelés az előző év azonos időszakához képest.
A Portfolio azt írja, bár az előző hónapokban látott növekedés megrtönt júliusban, a hosszabb távú trend még ezzel együtt is emelkedő.
Az építőipari termelés egyelőre a válság előtti kibocsátási csúcs alatt van, és úgy tűnik, hogy nem vett érdemi lendületet a koronavírus-járvány korlátozásainak feloldása után, hiszen kínálati problémák léptek fel. Az építőipar növekedését most főképp az fogja vissza, hogy komoly alapanyaghiány alakult ki a szektorban - írta a gazdasági portál.