eur:
411.63
usd:
395.4
bux:
79669.39
2024. november 22. péntek Cecília
Kínából érkező tehervonat a Rail Cargo Terminal - BILK Zrt. fővárosi székhelyén 2020. április 10-én. A koronavírus-járvány miatt másfél hónapig nem közlekedtek tehervonatok a két ország között. A szerelvényen egyebek mellett a járvány elleni védekezéshez szükséges eszközök is érkeztek.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Nagyon felpörgött a kínai export augusztusban

A vártnál sokkal jobb - másfél éve a legmagasabb - dollárban számolt exportérték adatokat közölt Kína, miközben az importérték továbbra is elmarad a tavalyitól, és már második hónapja zsugorodik.

A kínai vámszolgálat hétfőn közzétett adatai szerint augusztusban a kivitel dollárban számított értéke éves összehasonlításban 9,5 százalékkal bővült, ami másfél éves rekordot jelent - írta az MTI. A hírügynökség szerint a júliusi 7,2 százalékos növekedést követően az elemzők csak 7,1 százalékos éves növekedést vártak. Ezzel ellentétben a dollárban számolt importérték már második hónapja zsugorodik, augusztusban 2,1 százalékos volt a visszaesés, miközben az elemzők épphogy 0,1 százalékos bővülést vártak. A kínai behozatal dollárban számított értéke idén még csak egyetlen hónapban - júniusban - emelkedett.

Az év első nyolc hónapját tekintve az export 2,3 százalékkal, az import pedig 5,2 százalékkal esett vissza az elmúlt év azonos időszakához képest a koronavírus-járvány hatására.

A kínai külkereskedelmi mérleg 58,93 milliárd dolláros többlettel zárt augusztusban, ami jobb az elemzői várakozásokban szereplő 50,50 milliárd dollárnál, de elmarad a júliusi 62,33 milliárd dolláros többlettől.

Jüanban számolva az export értéke 11,6 százalékkal nőtt, az importé pedig 0,5 százalékkal csökkent augusztusban éves összevetésben. Kína ezzel a múlt hónapban 416,59 milliárd jüan külkereskedelmi többletet halmozott fel.

Az MTI idézi a South China Morning Post számításait is a kereskedelmi háború miatt érzékeny pontnak számító amerikai export nagyságával kapcsolatban. E szerint a kínai export augusztusban éves összevetésben 20 százalékkal 44,8 milliárd dollárra emelkedett, az Egyesült Államokból származó import pedig 1,8 százalékkal 10,5 milliárd dollárra nőtt. Vagyis még mindig jelentős a kínai fölény a kétoldalú áruforgalomban, noha voltak kínai lépések - legutóbb például a múlt hónapban vettek a kínaiak nagyobb mennyiségben amerikai szójababot és kukoricát - az amerikai termékek forgalmának fellendítésére. Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban a januárban aláírt részmegállapodás szerint az ázsiai ország azt vállalta, hogy két éven belül 80 milliárd dollárral növeli az amerikai mezőgazdasági termékek behozatalát. Az import mégis lassan bővül ebben a relációban.

2020. első nyolc hónapjában az Európai Unióba irányuló kínai export 2,1 százalékkal növekedett, gyorsuló ütemben a január-júliusban regisztrált 0,7 százalékos bővüléshez képest.

Az Európai Unióból származó import pedig 6,8 százalékkal zsugorodott éves bázison az év első nyolc hónapjában, ami a visszaesés mérséklődését jelzi a január-júliusi 8,5 százalékos csökkenésről.

A járvány hatására az ország bezárásával az idei első negyedévben szenvedte el a kínai gazdaság 1992 óta az első, és mindjárt a legnagyobb, 6,8 százalékos negyedéves GDP visszaesést. A második negyedévben azonban a kínai GDP már 3,2 százalékkal nőtt éves összevetésben. A második féléves gazdasági teljesítménnyel kapcsolatos elemzői várakozások megoszlanak: akadnak akik javuló teljesítményre, növekedésre számítanak - ha sikerül elkerülni egy súlyosabb járványhelyzetet -, mások azonban a növekedési ütem lassulását várják. Főként az egészségügyi termékek exportjának visszaesése, az év elején feltorlódott kereslet ledolgozása, a világ más országainak gazdasági teljesítményének esetleges lassulása, illetve a novemberi amerikai elnökválasztási kampánytól is függően a kereskedelmi feszültségek várható fokozódása miatt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Eljött a nagy fordulat ideje – Ezeket a részvényeket kell most venni

Hiába zajlott le már több, mint két hete az amerikai elnökválasztás, a "Trump trade" továbbra is dübörög, sőt, a januári beiktatást követően akár még markánsabb kilengések is jöhetnek. A 100 ezer dolláros álomszint körül táncol a bitcoin, de nem csak a kriptotér lett nagyon izgalmas, a befektetők gőzerővel keresik, hogy melyik szektorok profitálhatnak a republikánus elnök második ciklusából. Egy ilyen történelmi jelentőségű választást követően, ebben a turbulens és bizonytalan geopolitikai környezetben adódik a kérdés: mi az, amit még nem áraztak be a piacok? Melyik szektor, mely vállalatok nyerhetnek még nagyot Donald Trump elnökségével hosszabb távon? Ezzel kapcsolatban mutatunk most egy izgalmas lehetőséget, amiben egyébként nem csak Donald Trump miatt lehet most nagy fantázia.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×