Elsősorban a nagyvállalatok számára kedveznek a február elején bejelentett iparűzési adóváltozási tervek, vagyis az, hogy az amortizációt és a kutatás-fejlesztésre szánt forrás ötszörösét le lehet majd írni az adó alapjából - állapította meg Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója a Portfolion közölt kalkulációja alapján. A szakember az egyes cégméretek szerint is bemutatta a javaslat hatásait:
A nagyvállalatok várhatóan akár 12 százalékkal tudják csökkenteni az adójukat, ez számszerűsítve kb. 20 millió forint megtakarítást jelent majd évente, a középvállalatok számára pedig évi 1,5 millió forintos előny jelentkezne csak az értékcsökkenési leírásból.
A cégek kevesebb, mint 10 százalékánál (33 ezer vállalkozás) jelentkezik az adóelőny 90 százaléka (64,3 milliárd forint). Ez a következőkből adódik:
- 11 ezer mikrovállalkozás fog megtakarítani 220 ezer forintot (összesen 2,4 milliárd forintot).
- 16 ezer kisvállalkozás fog 530 ezer forintot megspórolni (összesen 8,4 milliárd forintot).
- 5 ezer középvállalkozás számíthat 2,1 millió forint éves megtakarításra (összesen 10,5 milliárd forint).
- Kevesebb mint 1,5 ezer nagyvállalkozás 31 millió forinttal jár jobban évente (összesen 43 milliárd forint).
A k+f költség leírással nyernek igazán nagyot a cégek
Már jelenleg is visszakérhető a k+f költségek 11,3 százaléka az iparűzési adóból, a társasági adóból és az innovációs járulékból kapott kedvezmények révén - emlékeztetett a szakértő.
Ez a mostani módosítással elérhetné a 19,3 százalékot is, amit ha megtold az innovációs hivatalon keresztül ugyanennyi támogatással is az állam, akkor már érdemi lökést kaphatnának a hazai vállalati fejlesztések, a szakértő becslése szerint a K+F-re fordított költései 200 milliárd forintról 400-600 milliárd forintra ugorhatna.
Jelenleg ugyanis az érvényesített adókedvezmény alapján évi 500 vállalkozás összesen 200 milliárd forint értékben végez K+F-fet, amit jelenleg is levonnak az iparűzési adójukból. Ha ezt a 200 milliárd forintot az új tervek szerint felszorozhatják 5-tel, akkor 4 milliárd helyett 20 milliárd forint adót spórolhatnak majd meg az ipa-n (2%-os iparűzési adókulcsot szorozzuk meg a K+F költséggel) - magyarázza a szakember.
A legnagyobb nyertesek
A Via Credit gyors kalkulációja szerint a győri Audi lehet a tervezett változtatások legnagyobb nyertese, ha mindkét kedvezménnyel teljes mértékben él majd - mintegy 8,5 milliárd forintnyi megtakarított iparűzési adóval.
A Richter legkevesebb 3,5 milliárdot, akár a teljes ipa-fizetését nyerhet módosításokon, de a Mol is jól járhat több mint 2,5 milliárdos megtakarítással.
Nullázni fogja iparűzési adófizetését – azaz egy forintot sem fog ezután fizetni – a Richter Nyrt., amivel 3,5 milliárdot fog megtakarítani, amennyiben a versenyképességi tanács javaslatát a kormány elfogadja.