Leghátul kullogunk a sorban, ha az európai halfogyasztás adatait nézzük - mondta a Magyar Haltermelők és Halászati Vízterület Hasznosítók Szövetségének igazgatója. Élő hal esetében 5,2 kilogramm az éves fogyasztott mennyiség, tisztított halra vetítve 3,6 kilogramm, az európai átlag pedig 17-18 kilogramm. Szathmári László szerint ennek oka a hagyományokban, a hazai szokásokban keresendő, de az ár is számít.
"A hal egy picikét drágább, mint a tömegtermelésben előállított egyéb húsfélék - a marha- és a juhhús kivételével -."
Pedig haltermelésben nem állunk rosszul, az itthon eladott halmennyiség 60 százaléka Magyarországról származik, Szathmári László elmondta: tógazdasági termelésből 14-15 ezer tonna származik, horgászatból, halászatból még 5 ezer tonna, és ennek csak minimális része megy exportra.
Azt, hogy mennyire ragaszkodunk a hagyományokhoz, jól mutatja, hogy a ponty a legmeghatározóbb, kétharmada a fogyasztásra szánt halaknak, amellett is, hogy a honi afrikai harcsatermelés az utóbbi években jelentősen megnőtt, de még csak 10 százalékát teszi ki a magyarországi halfogyasztásnak.
Karácsonykor évről évre átlag feletti a halfogyasztás - mondta Szathmári László.
"Az éves termelés 35-36 százaléka, tehát a bő harmada ilyenkor fogy el, két hét alatt."
Legtöbben a pontyot veszik, de az utóbbi években megnőtt az érdeklődés a friss lazac iránt is - mondta a szakember.
A halvásárlásról egyébként nemrég rendelkezett a Földművelésügyi Minisztérium, a szaktárca igazodva az állatvédelmi és járványügyi szabályokhoz, elrendelte, hogy december közepétől élő hal már nem vihető haza a boltból. Gombos Zoltán, a minisztérium Élelmiszerlánc-felügyeleti főosztályvezetője azt mondta, a kereskedések csak úgynevezett kábítás után adhatják el a halakat.
"A halnak az életét úgy kíméletesen kell kioltani, hogy olyan érzéketlenség álljon be, amiből nem tér vissza a halnak a tudata, ez egy fejre mért ütéssel például végrehajtható."
A halboltokban az eddigi tapasztalatok szerint a ponty kilója 800-1000 forintba kerül, a harcsa, csuka 1500-3000 forint közötti áron vihető el, kárászt, busát már 6-700 forintért is lehet kapni. Sokan keresnek ilyenkor filézett, konyhakész halakat, ennek átlagos kilogrammonkénti ára 1300-1600 forint.
Hanganyag: Panulin Ildikó






