Infostart.hu
eur:
354.33
usd:
310.8
bux:
138725.28
2026. június 23. kedd Zoltán

Kész a kelet-európai bankmentő csomag

Londonban hivatalosan is bejelentették, hogy a világ vezető pénzintézetei közel 25 milliárd eurós, közös finanszírozási programot állítottak össze a kelet-európai bankrendszerek és vállalatok megsegítésére. Mindeközben az EBRD elnöke azt nyilatkozta, hogy a kelet-európai bankoknak, a legrosszabb forgatókönyv megvalósulása esetén, a csődhelyzet elkerülésére közel 300 milliárd euróra lenne szükségük.

Összesen 24,5 milliárd euró az a finanszírozási csomag, amelyet az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank mellett az Európai Beruházási Bank és a Világbank biztosít Kelet-Közép- és Dél-Európának. A csomag célja, hogy gyors, és összehangolt segítséget adjon ezen államok reálgazdaságának, főként a kis- és közepes vállalkozásoknak, a kereskedelmi bankokon keresztül, kiegészítve a válságra adott nemzeti válaszokat.

A legnagyobb hozzájárulást az Európai Beruházási Bank adja, 11 milliárd eurót. Ennek a kedvezményezettje a közép-, kelet- és dél-európai kis- és középvállalati szektor. Ebből az összegből 5,7 milliárd euró máris hozzáférhető "gyors szétosztásra", további 2,8 milliárd euró kifizetését az intézet várhatóan április végéig hagyja jóvá, és ezen felül is várhatók még kiutalások.

A Világbank mintegy 7 és fél milliárd euróval járul hozzá a csomaghoz, ebből 2009-ben és 10-ben összesen 3 és fél milliárd euró jut a felzárkózó európai bankszektor problémáinak kezelésére. Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank pedig idén és jövőre 6 milliárd euróig terjedő összeget nyújt a térségi pénzügyi szektornak, befektetés, valamint adósság- és kereskedelem-finanszírozás formájában.

Mindhárom intézmény elnöke azt hangsúlyozta: azért döntöttek erről a csomagról, mert kiemelt felelősséggel viseltetnek a térség iránt, egyöntetű véleményük, hogy a közös akcióterv felgyorsítja a válságtól súlyosan érintett közép-, kelet- és dél-európai országok reálgazdaságának életfontosságú finanszírozását, és elősegíti, hogy a kisvállalatok túlélhessék "e viharos időket". A bankmentő csomag bejelentése előtt az EBRD elnöke a francia Le Figarónak adott interjújában azt mondta: elemzők számítása szerint a legrosszabb forgatókönyv teljesülése esetén közel 300 milliárd eurónyi összeg kell majd a kelet-európai pénzintézetek támogatására.

Ennek az összegnek a kisebbik része a bankok feltőkésítésére, a nagyobbik része pedig az újrafinanszírozásra kell majd. Thomas Mirrow szerint ehhez azonban szükség van a kormányok támogatására is. Az EBRD elnök azt mondta: hogy a mostani helyzet nem alkalmas az eurozóna bővítésére, de arra igen, hogy elkezdjék a belépésről a tárgyalásokat meghatározva pontosan a szükséges lépéseket és azok lehetséges dátumát. Elemzők szerint a bejelentett mentőcsomag bár igen tekintélyes összeg, közel sem biztos, hogy elégségesnek bizonyul, és csak akkor lesz hatékony, ha közvetlenül eljut a vállalkozásokhoz. A csomaggal kapcsolatban még sok a kérdés, mivel egyelőre csak az elvek és a keretek ismeretesek, a részletek nem.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Döntött a parlamenti sürgős tárgyalások és kivételes eljárások számának átmeneti emeléséről az Országgyűlés kedden. A képviselők döntöttek a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról is. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Tisza-kormány: megszűnik a közmédia, ahogy eddig ismertük, és a védett üzemanyagárat is eltörölték

Tisza-kormány: megszűnik a közmédia, ahogy eddig ismertük, és a védett üzemanyagárat is eltörölték

Kedden Gödöllőn, a Grassalkovich-kastélyban rendezi meg Magyar Péter miniszterelnök a Visegrádi Négyek újraindított csúcstalálkozóját, ahol a lengyel, a cseh és a szlovák kormányfőt fogadja. A bejelentett ülésezési rend szerint folytatódik az Országgyűlés plenáris ülése is, amelynek napirendjén szerepelhet a referencia-kamatstop, a politikai hirdetések szabályozása és a közmédiára vonatkozó szabályok módosítása. A háttérben ott a hétfőn meghirdetett Tisztítótűz-művelet: társadalmi egyeztetésen a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal (NVVH) felállításáról szóló tervezet, és a 17. alaptörvény-módosítás is. Percről percre tudósítunk a fejleményekről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×